VAP DESTEĞİ İLE VERİMLİLİK SAĞLAYACAKLAR

2022 mart ayında 43 endüstriyel işletme için 58 VAP başvurusu yapan Vat Enerji, hayata geçireceği projelerle yılda toplam 45 milyon TL maliyet tasarrufu sağlayacak.

VAP DESTEĞİ İLE VERİMLİLİK SAĞLAYACAKLAR
Endüstri 40 Zirvesi

Endüstriyel tesislerde verimsiz ekipman ve sistemleri daha verimlisi ile değiştirirken veya sistemi verimli hale getirirken yapılacak yatırımı bedelinin %30’u VAP desteği ile hibe olarak alınabiliyor.
Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) endüstriyel tesisler ve ticari binalarda enerji etüdleri neticesinde yapılan ölçümlerle fırsat olarak ortaya çıkmaktadır. Enerji etüdleri neticesi ortaya çıkan Verimlilik Artırıcı

Projelerin yatırım geri dönüş süreleri yükselen enerji maliyetleri ile azalırken , VAP desteği ile alınan hibe sonucu bu süreler daha da kısalmakta ve Türkiye’de ortalama 2,8 yılda projelerin yatırımı geri dönmektedir.

Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) olarak bilinen desteklerle tesisler hem yatırım maliyetlerini azaltmakta hem de karbon salımını düşürmektedirler.

VAP PROJELERİ FİRMALARA AVANTAJ SAĞLIYOR

VAT Enerji, 2022 yılı mart ayında 43 endüstriyel işletme için toplam 58 adet VAP başvurusu yaparak sektörde liderliğini sürdürdü. Hayata geçirilecek projeler ile 22.183,87 tonCO2e/yıl  salım engellenecek ve yılda toplam 45 milyon TL maliyet tasarrufu sağlanacak. Toplam enerji tasarrufu ise 4.138,42 TEP/yıl'dır.

58 VAP için toplam proje maliyeti 130 milyon TL. Hazırlanan Verimlilik Artırıcı Projeler ile birlikte 39 milyon TL hibe desteği için başvurular yapıldı.
www.vat.com.tr
 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 16:20
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını