Van'da kurulan jeotermal sera 50 kişiye geçim kapısı oldu

Türkiye'nin en soğuk yerleşim yerlerinden birisi olan Van'ın Çaldıran ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle kurulan jeotermal sera, ilçedeki gençlere geçim  kapısı oldu.

Van'da kurulan jeotermal sera 50 kişiye geçim kapısı oldu
Endüstrideara

VAN (AA) - Türkiye'nin en soğuk yerleşim yerlerinden birisi olan Van'ın Çaldıran ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle kurulan jeotermal sera, ilçedeki gençlere geçim  kapısı oldu.

İlçede 4 sene önce 34 dönüm alana kurulan ve bölgede birçok farklı noktadan sondajla çıkarılan sıcak suyun borularla ulaştırılmasıyla ısıtılan serada topraksız tarım uygulamasıyla organik salkım domates üretimi gerçeklerştiriliyor.

Jeotermal su kaynağı sayesinde dört mevsim üretim yapılan serada yetiştirilen domatesler Van ve ilçelerine satılıyor. 50 kişinin istihdam edildiği sera, ilçenin istihdamına ve ekonomisine de önemli katkı sunuyor.

Üretim kapasitesi 2 bin tona ulaştı

Ziraat Mühendisi olan Ercan Karahanlı, bu yıl üretim kapasitesini 2 bin tona yükselttiklerini söyleyerek, hedefe ulaşmak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Van bölgesinde termal bir seranın olmasının hem ekonomi hem de istihdam açısından önemli olduğunu dile getiren Karahanlı, şöyle devam etti:

"Kadınlar, gençler burada çalışarak hem iş öğreniyor hem de evlerine ekmek götürüyor. Onlar için burası büyük bir fırsat. Burası İran'ın sıfır noktası, soğuk geçen bir iklimi var. 9 ay kar yerden kalkmıyor ve soğukla mücadele ediyoruz. Başarılı bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yeni sezona geçtik. Geçen yıl domates, patlıcan, salatalık, biber üretiyorduk. Ancak domatese yoğun talep olduğu için bu yıl sadece domates üretimi yapacağız."

Serada çalışan Rojin Taşkın ise mutlu olduğunu söyleyerek, "Burada çalışarak aileme katkıda bulunuyorum, kardeşlerimi okutuyorum. Çaldıran'da bu işlerin artmasını istiyoruz, bizim gibi çalışmak isteyen çok kişi var. Sera sayesinde tüketen değil üreten bir ilçe olduk. Üretime katkı sağladığımız için gururluyuz.'' şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 13:26
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını