VAKIFBANK HİBRİT ARAÇLARLA ÇEVRE YATIRIMI YAPACAK

Vakıfbank, 2019 yılında hassas bir enerji yönetimi gerçekleştirdi. 523 birimini çevresel standartlara uygun hale getirdi ve enerji tüketimini kişi başına 5,86 MWh seviyesine düşürdü.

VAKIFBANK HİBRİT ARAÇLARLA ÇEVRE YATIRIMI YAPACAK
EndüstrideAra - Haber Detay

Bugüne kadar genel müdürlük dahil 523 birimini çevresel standartlara uygun hale getirerek ISO 14001 belgesi ile tescil ettiren VakıfBank, çalışan başına enerji tüketimini 5,86 MWh/kişi seviyesine düşürdü. Ayrıca 51,55 ton kağıt tasarruf ederek 1.300'den fazla ağacı kesilmekten kurtardı. Konuyla ilgili açıklama yapan VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Alaattin Şimşek, “Çevreci yaklaşımımızla performansımızı artırmayı sürdürüyoruz. 2019 yılında hassas bir enerji yönetimi gerçekleştirdik. Bu sayede Türkiye’nin ilk karbon negatif bankası olduk. Gönüllü olarak gerçekleştirdiğimiz bu işlemlerin neticesinde karbon ayak izimizi sıfırlamayı hedefliyoruz” dedi. 

“EMİSYON DEĞERLERİMİZİ HİBRİT ARAÇLARLA AZALTACAĞIZ”

Türkiye'nin karbon negatif alanında ilk bankası olan VakıfBank, faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salımlarını azaltmaya devam ediyor. Şimşek, “Uluslararası sürdürülebilirlik standartlarına uygun şekilde dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Hibrit araçlarla emisyon değerlerimizi azaltmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşabilmek için 450 şirket aracımızı hibrit versiyonlarıyla değiştiriyoruz. Şirket araçlarımız 2019 yılında toplan emisyon değerimizin yüzde 13,3 ünü oluşturdu. Kapsam 1 olarak nitelendirilen doğrudan sera gazı emisyonlarımızın ise yüzde 45'ine tekabül etti. Bu değerleri azaltmanın en doğru yolunun hibrit araçlar olduğunu biliyoruz. Hibrit araç kullanarak sadece 3 yılda, benzinli bir araca göre ortalama 1,7 ton CO₂-e emisyon tasarrufu elde ediliyor. Bu da 25 ağaç dikilmesine eş değer oluyor.” dedi.  (AA) 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 15:05
YORUM EKLE

AEMOT

Vat

Dergiler