Uzman İnsan Kaynağı Rüzgar Enerjisine Yön Veriyor

Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, alanında uzman insan kaynağının yetiştirilmesinin ve gelişmiş teknolojilerin kullanımının enerji verimliliğini artırdığını belirtti.

Uzman İnsan Kaynağı Rüzgar Enerjisine Yön Veriyor
Endüstrideara

Rüzgar türbinlerine yönelik yapılan bakım ve hizmetler, geleceğin enerjisi olarak kabul edilen rüzgar enerjisinin gelişimini etkiliyor. Son yıllarda rüzgar enerjisi alanında yaptığı yatırımlarla atağa geçen Türkiye’nin gelişiminde de bu nedenler önemli paya sahip görünüyor. Özellikle Avrupa’da rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik üretiminde 7. sırada olmamızdaki faktörlerden birinin de türbinlere yönelik verilen bakım ve hizmetlerdeki yüksek performans ve kalite olduğunu aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, Avrupa standartlarını yakalamamızın yatırımcıya, üreticiye ve ülke enerjisine önemli kazançları oluyor. 

AVRUPA STANDARTLARINDAN DAHA İYİ HİZMET 

Eğitimli çalışanların istihdamı ve gelişen teknolojinin uygulanabilirliği, rüzgar enerjisindeki verimliliği etkiliyor. Özellikle önemli yatırımlarla hayata geçirilen rüzgar türbinlerine yönelik gerçekleştirilen bakım ve hizmetlerin kalitesine direkt etkisi olan bu iki faktör, hem yatırımcının yatırımlarına devam etmesine hem de ülke enerjisinin rüzgardan alabileceği verimliliği artırmasına destek oluyor. Avrupa ile kıyaslandığında ülkemizde sundukları bakım ve hizmetlerin yüksek seviyede olduğunu aktaran Ali Aydın, sahip oldukları teknolojik altyapı, nitelikli çalışma arkadaşları ve tecrübe ile rüzgar enerjisinin bel kemiği olan türbinlerin ömürlerini uzattıklarını ve verimlilikleri artırdıklarını ifade ediyor. 

DAHA GÜVENLİ BAKIM ORTAMI 

Rüzgar türbinlerine yönelik bakım ve hizmetler için gelişen teknolojinin kullanımı da, hem çalışanların çalışma güvenliğini hem de verilen hizmetlerin kalitesini artırıyor. Özellikle insansız hava araçları ile gerçekleştirdikleri rüzgar türbinlerinin analizlerine dikkat çeken Ali Aydın, olumsuz doğa koşullarında bile rüzgar enerjisinin verimliliğini devamlı kılmada ve duruş sürelerini azaltmada önemli kazanımlar sağladıklarını aktarıyor. Aydın, eski model güvenlikli olmayan halatlı çalışmalardan yüksekte çalışmaya imkan tanıyan platformları kullanıma sunmanın da çalışma arkadaşlarının güvenlikleri ve bakımların daha aktif gerçekleşmesi açısından önemli bir gelişim olduğunu belirtiyor. 

“AVRUPA STANDARTLARINI, AVRUPA’DA ALINAN EĞİTİMLERLE SAĞLADIK”     

Önemli becerilere sahip olmanın gerektiği rüzgar türbini teknisyenliğinde dikkat edilen nokta, teknisyenlerin çalışma becerilerindeki mesleki yetkinlik olarak görülüyor. Ülke Enerji’nin çalışan eğitimine verdiği büyük önemin, verilen bakım ve hizmetlerin kalitesini artırdığına dikkat çeken Ali Aydın, çalışanlara yönelik verilen eğitimlerin neredeyse tamamının yurtdışında, bu işle alakalı çok daha yüksek tecrübeleri barındıran Avrupa ülkelerinde tamamlandığını belirtiyor. Rüzgar enerjisi sektöründeki yatırımcı ve üretici şirketlerin tamamının iş güvenliği ve enerji üretim sürekliliğine hassasiyet gösterdiğini de aktaran Aydın, Avrupa’daki uygulama sahalarında tamamlanılan eğitim döneminin ardından sertifikalarına kavuşan çalışanları, yurtiçindeki santrallerde görevlendirerek Avrupa standartlarını ülke içerisinde temin etmeye çalıştıklarını ifade ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 10:03
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını