Üretim sürecinin tamamında MES sistemini kullanıyor

2H Enerji İş Geliştirme ve Satış Müdürü Mehmet Aybaş, güneş paneli üretim sürecinin tamamında MES (Manufacturing Execution System/Üretim Yönetme Sistemi) kullandıklarını ve bu sayede elde ettiği avantajları anlattı.

Üretim sürecinin tamamında MES sistemini kullanıyor
Enerji Zirvesi

Konya’da 36 bin metrekarelik alan üzerinde güneş paneli üretimi gerçekleştiren 2H Enerji, üretim hattının tüm sürecinde MES sistemini kullanarak hem insan faktöründen kaynaklı hataları azaltıyor hem de ürünlerin eş kalitede üretilmesini sağlıyor. 2H Enerji İş Geliştirme ve Satış Müdürü Mehmet Aybaş, dijitalleşmenin üretime sağladığı katkıları anlattı. 

DİJİTALLEŞME İLE EŞ KALİTEDE ÜRETİM YAPILIYOR 

Konya 4. OSB'de 36.000 metrekare alana kurulu 200 MW/yıl kapasiteye sahip tam otomasyon bir güneş panel üretim tesisimiz var. Tam otomasyonun ilk gerekliliği zaten dijitalleşme. Biz de bütün üretim sürecimizde ham maddenin ilk girişinden paketleme bitişi ve sevk edilişine kadar olan bütün süreci MES (Manufacturing Execution System) sistemini kullanıyoruz. Bu bize hem geriye dönük üretim ve kalite aşamalarının detaylı kontrolünü hem de 25 yıl garanti vermiş olduğumuz ürünün bütün üretim künyesine erişme imkanı sunuyor. Bu sayede hem üretim hızımızı artırıyoruz hem de yapılan bir hatayı üretim süresince müdahale edip fire oranımızı düşürüyoruz. Sektörde muadil firmaları gözlemlediğimizde özellikle insana dayalı iş gücü oranının fazla olduğunu görüyoruz. Hattımızın MES ile tam otomasyonunu sağladığımızdan ötürü hem insan faktöründen kaynaklı hataları azalttık hem de eş kalite ürünlerin üretilmesini sağladık.    Bununla birlikte sektör paydaşlarının da belirttiği gibi artık üretilen enerjinin dijital olarak dakikalık takibi ve buna bağlı olarak tüketim noktasında da optimizasyonu yapılabiliyor. Bu da üretilen enerjinin kullanımı noktasında kayıpların en aza indirilmesinde ciddi katkı sağlıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 11:26
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını