banner1322
x

ÜMRANİYE’DEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HEDEFİ

Enerjisa Enerji ve Ümraniye Belediyesi enerji verimliliğiyle ilgili aydınlatma projesi gerçekleştirdi. Yılda yüzde 13 tasarruf sağlandı.

ÜMRANİYE’DEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ HEDEFİ
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

DERYA KUMTEPE - Kamu-Özel Sektör işbirliğinin ilk uygulaması olarak Enerjisa Enerji ile ile Ümraniye Belediyesi anlaşma gerçekleştirdi. Anlaşmaya göre Ümraniye Belediyesi’nin LED Aydınlatma dönüşüm projesine imza atıldı ve ve toplam elektrik enerjisi tüketiminden yıllık yüzde 13 tasarruf sağlandı. Proje göre Ümraniye Belediyesi’nin toplam aydınlatma grubu içerisinde sağlanacak tasarruf oranının yüzde 67 olması ve yıllık toplam elektrik enerjisi tüketiminden yüzde 13 tasarruf sağlaması hedefleniyor. Tüm yatırımın Enerjisa Enerji’ye ait olduğu anlaşmaya göre Ümraniye Belediyesi’ne hiçbir ek maliyet getirmiyor.  

YENİ LED ARMATÜRLER TERCİH EDİLDİ 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Enerjisa Enerji Perakende Satış Şirketleri Genel Müdürü Ersin Esentürk, enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğine dikkat çekerek hazırladıkları projelerle bu konuda önemli adımlar attıklarını söyledi. Esentürk, “LED aydınlatma teknolojileri ile konfor şartlarını daha iyi seviyeye taşıyarak, tesislerin aydınlatma kaynaklı enerji tüketiminin azaltılmasını hedeflediğimiz projemiz, yazılım destekli tasarım, en verimli armatür seçimi ve aydınlatma otomasyonları ile verimliliğin arttırılmasını sağlıyor. Ümraniye Belediyesi ile imzaladığımız anlaşma çerçevesinde, belediye binası ve otoparklardaki 2.981 adet eski tip armatür, yeni LED armatürler ile değiştirildi. Bu sayede, 893 bin kWh tasarruf sağlandı ve bu rakam Ümraniye Belediyesi’nin toplam aydınlatma grubu içerisinde yüzde 67’sine, toplam elektrik enerjisi tüketiminin %13’üne denk geliyor. Proje ile ayrıca 485.256 kg CO2 salınımı da engellenmiş oldu. Gerçekleştirdiğimiz proje kamu-özel sektör işbirliği açısından ilk ve tek olması sebebiyle bizim için büyük önem taşıyor. Enerji verimliliği alanındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek, projeyi farklı kurumlarla da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi. 

AYDINLATMA TÜKETİMİNDE YÜZDE 67 TASARRUF 

Enerji verimliliği kapsamında yapılan anlaşmaya yönelik açıklama gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Yapılan bu anlaşma neticesinde ciddi anlamda tasarruf sağlamış olduk. Zira Belediye binamız çevre dostu ilk kamu binalarından bir olma özelliğini taşımaktadır. Bu bakımdan LED Aydınlatma dönüşüm projesi ile gerçekleştirildiğimiz anlaşmayla yıllık yüzde 67 tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Öte yandan Enerji sektörü ile kamu iş birliğinde bir ilk olma özelliğine sahip olan ve 4 yıl boyunca geçerli olacak Enerji Performans Sözleşmesi Modelinde tüm yatırım Enerjisa Enerji’ye ait olduğu için anlaşma  Ümraniye Belediyemize hiçbir ek maliyet getirmemektedir. Yapılan bu tasarruf içerikli anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 09:56
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını