banner1013
x

TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ KAPASİTESİ YÜKSELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesinin dünyada 12’nci sıraya yükseldiğini söyledi.

TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ KAPASİTESİ YÜKSELDİ
EndüstrideAra2

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "İklim Değişikliği ile Mücadele ve Enerji Sektörünün Dönüşümü" başlıklı çevrim içi toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar katıldı. Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında ulaştığı kurulu güç ile ilgili bilgi veren Bayraktar, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl dünyada 12’nci, Avrupa’da 5’inci yükseldiğine dikkat çekti. Bayraktar, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “YEKDEM'in son 10 yıl içerisinde sağladığı destek 27 milyar dolar oldu. Bu desteği yatırımcılara karbon emisyonlarını azaltmalarını için sağladık. Elektrik kurulu gücümüz 100 bin MW’A yaklaştı. Sektör yeni bir döneme evrildi. Bu dönemde farklı sorunlar ortaya çıkabilir” dedi.  

“YENİ BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZMAK GEREKİYOR”

“Türkiye’nin bu dönemde yeni bir başarı hikayesi yazması gerekiyor” diyen Bayraktar, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Sektörün yapısına ve dinamizmine baktığımız zaman yeşil ekonomiye geçişi de başaracağız.  İklim değişikliğiyle mücadele ve arz güvenliğini birlikte götürebilme konusunda Türkiye yoğun bir çaba içerisinde. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının yeni raporuna göre, Türkiye yenilenebilir enerji kurulu gücüyle geçen yıl İngiltere'yi geçerek dünyada 12'nci, Avrupa'da 5'inci sıraya yükseldi. Bunlar büyük bir mücadele ve milyarlarca dolarlık yatırımla oluyor. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında sadece geçen yıl 6 milyar dolar, yenilenebilir enerjiyi desteklemek için sağladık. YEKDEM'in son 10 yılında sağlanan destek 27 milyar dolar. Bu desteği yatırımcılara karbon emisyonlarını azaltmalarını için sağladık” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 12:15
YORUM EKLE

AEMOT

Vat

Dergiler