banner1322
x

TÜRKİYE’NİN İLK YÜZER DEPOLAMA GEMİSİ TÜRKİYE’YE ULAŞTI

Türkiye’nin ilk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi Ertuğrul Gazi Türkiye’ye ulaştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuyla ilgili açıklama yaptı.

TÜRKİYE’NİN İLK YÜZER DEPOLAMA GEMİSİ TÜRKİYE’YE ULAŞTI
Endüstrideara

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk Denizcilik Sicili'ne kayıtlı ilk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi Ertuğrul Gazi'nin Türkiye'ye ulaştığını açıkladı. Dönmez, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak Ertuğrul Gazi Türk bayrağını göndere çeken ilk FSRU gemisi oldu. Geminin sertifikasyon işlemlerinin ardından Dörtyol'daki limana demirledi. Test işlemlerinin ardından işletmeye alınacak gemimiz ülkemizin doğal gaz arz güvenliğine katkı sağlayacak. Ülkemize hayırlı olsun." dedi. 

GÜNLÜK 28 MİLYON METREKÜP GAZLAŞTIRMA KAPASİTESİ 

Ertuğrul Gazi gemisinin boyu 295 metre, genişliği 46 metre yüksekliği ise 63 metre olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Güney Kore’de üretimi gerçekleştirilen gemi, günde 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesi bulunuyor. Bu rakam dünyada kapasitesi en yüksek gemilerin başında yer aldığını gösteriyor. LNG depolama kapasitesi ise 170 bin metreküp…  Türkiye, doğal gaz depolama ve FSRU yatırımlarıyla yıllık tüketiminin yüzde 20'sine karşılık gelen 10 milyar metreküp doğal gazı depolamayı hedefliyor. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 10:19
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını