banner1322
x

TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL HİDROELEKTRİK ENERJİ SANTRALİ PROJESİ

Enerjisa Üretim, Türkiye’nin ilk dijital hidroelektrik enerji santrali projesi olan Dağdelen HES, insansız üretime başladı. 

TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL HİDROELEKTRİK ENERJİ SANTRALİ PROJESİ
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Enerjisa Üretim, teknoloji ve inovasyon yatırımlarını sürdürürken enerji sektörüyle ilgili önemli uygulamalara da imza atıyor. Enerjisa Üretim son olarak Kahramanmaraş’ta yer alan Dağdelen Hidroelektrik Enerji Santrali’ni insansız bir yöntemle enerji üretimine hazır hale getirdi.

Enerjisa Üretim, Dağdelen Hidroelektrik Santrali’ni 2022 itibarıyla hiç insan gücü kullanmadan enerji üretebilir bir yapıya ulaştırdı. Santral tamamen uzaktan yönetilebiliyor ve dijital şekilde üretim yapılabiliyor. Yılda ortalama 17 GWh elektrik üretim kapasitesine sahip olan Dağdelen HES’te üretim süreçlerinin sanal modelleri yaratılarak verilere dayalı performans ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen tüm verilerle insansız üretime uygun hale getirilen santralin işletmesi üretim süreçleri, 2020 yılında Enerjisa Üretim’in Ataşehir Merkez Ofis’inde kurulan merkezi kontrol odası “Senkron” dan, yüzlerce kilometre mesafeden anlık olarak uzaktan yönetiliyor. Bu uygulama sayesinde enerji sektöründe yeni bir sayfa açıldı. Enerjisa Üretim, sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sunuyor ve iş alanlarında oluşabilecek kaza risklerini minimuma indiriyor. İnsansız enerji üretimi aynı zamanda işletme ve bakım konularında da avantajlar sağlıyor.  

“VERİMLİLİK ÇALIŞMALARIMIZI STRATEJİK YATIRIM OLARAK GÖRÜYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Enerjisa Üretim İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan “Dağdelen Hidroelektrik Santrali’mizin insansız hale getirilmesiyle sektörde bir ilke daha imza attık. Bu uygulamayı hem sürdürülebilirlik yaklaşımımız hem de uçtan uca teknoloji dönüşümü ve inovasyon bazlı verimlilik çalışmalarımız açısından stratejik bir yatırım olarak görüyoruz. Uygulamanın verimlilik ve iş kazalarını sıfıra indirme yönünden de faydaları söz konusu. Santralin yönetimini merkez ofisimizde olan kontrol odamız “Senkron”dan gerçekleştiriyoruz. Yedekli veri odası ve şifreli özel iletişim altyapısıyla bütün hidroelektrik santrallerimizi tek bir noktadan yönetebilecek uzman mühendis ve operatörlerimizin 7/24 görev yaptığı Senkron, hâlihazırda bütün santrallerimizin işletme değerlerini anbean yüzlerce kilometre öteden takip edebilmemizi sağlıyor. Enerjisa Üretim olarak hem yeni yatırımlara ve kapasite artışlarına hem de inovasyon ve verimlilik çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını