banner1322
x

TÜRKİYE’NİN EN DOĞUSUNA RES KURDU

Fiba Grubu Türkiye’nin en doğusuna en yüksek rakımlı rüzgar enerji santralini kurdu. 4 yeni rüzgar enerji santrali yatırımını hayata geçirerek 550 MW kurulu güce ulaştı.

TÜRKİYE’NİN EN DOĞUSUNA RES KURDU
Endüstrideara

Fiba Grubu, 220 milyon dolar yatırım bedeliyle Van, Balıkesir, Yalova ve Çatalca’da toplam 4 yeni rüzgar enerji santrali kurdu eve enerji üretmeye başladı. 4 yeni rüzgar enerji santralinin toplam kurulu gücü 200 MW oldu. Fiba Grubu’nun rüzgar enerjisinde 550 MW, yenilenebilir enerji alanındaki gücü ise 580 MW’a çıktı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “Türkiye’nin enerji arz güvenliğine katkı sağlayan 4 önemi projeyi hayata geçirdik. Bu projeleri, son dönemde enerjide dışa bağımlılığımızı azaltan olumlu gelişmelerin bir parçası olarak görüyoruz” diye konuştu.  

DOĞU ANADOLU’NUN EN BÜYÜK RES PROJESİ 

Türkiye’nin en doğusundaki ve en yüksek rakımındaki konumuyla hayata geçen rüzgar enerji santrali, Van’a bulunuyor. Toplam kurulu gücü 53,2 MW kapasiteye sahip olan proje, Doğu Anadolu’nun rüzgar enerjisi potansiyeline bugüne kadarki en büyük yatırım… Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Fina Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz, “Bağlama RES projesine başlarken çok cesur bir yatırım kararı verdik. Türkiye’nin en doğusundaki, en yüksekteki RES’ini Van’a kurduk. Bağlama RES; 53,2 MW kurulu gücü ile Doğu Anadolu’daki en yüksek kapasiteli rüzgar enerjisi projesi olacak. Tüm projelerimizi özverili bir çalışma ile hedef tarihimizden bir gün bile şaşmadan devreye almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. 


Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 14:57
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını