banner1322
x

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇATI ÜSTÜ GES PROJESİNE FİNANSMAN SAĞLADI

Garanti BBVA, Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş enerjisi santraline (GES) 400 milyon TL finansman sağladı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇATI ÜSTÜ GES PROJESİNE FİNANSMAN SAĞLADI
Endüstrideara

Garanti BBVA, Tosyalı Holding’in 632 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirmeyi planladığı çatı üzeri güneş enerji santrali için 400 milyon TL değerinde finansman sağladı. Proje toplam 140 MW kurulu güce sahip olacak. 

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK YATIRIM BEDELİYLE KURULACAK

Tosyalı Çatı GES projesi, 71 milyon dolar ile Türkiye’nin en yüksek yatırım bedeline sahip olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda dünyanın en yeni teknolojisiyle kurulmasıyla dikkat çekiyor. Toplam 140 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerji santralinin yılda 250 milyon kWh elektrik üretmesi hedefliyor. Bu sayede 116.525.000 kg karbon salımı engellenerek dünyanın en temiz çelik üretimi gerçekleştirilecek. Tosyalı Holding’in çeşitli fabrika ve tesislerini kapsayan GES projesiyle aynı zamanda Türkiye’nin net sıfır karbon hedefine ulaşma yolculuğuna da katkı sağlanacak.
 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA KONUSUNDA BANKALARIN ROLÜ BÜYÜK”  

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Sürdürülebilir kalkınma konusunda bankaların önemli bir role sahip olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda iklim krizine karşı çalışmalarımızı 15 yılı aşkın süredir sürdürüyoruz. 2014 yılından bu yana proje finansmanı faaliyetlerimiz kapsamında yeni elektrik üretimi yatırımlarına aktardığımız toplam finansman tutarının yüzde 100'ünü yenilenebilir enerji yatırımlarına yönlendirdik. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz öncü uygulamalarla yenilenebilir enerji için sağladığımız kümülatif finansman tutarını 6 milyar doların üzerine çıkardık. Bu kapsamda öz tüketim amaçlı çatı üstü güneş enerjisi santrali (GES) projelerine büyük önem veriyor, toplumumuzun ve müşterilerimizin daha yeşil bir geleceğe geçiş yapmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Garanti BBVA, kömür santralleri ve madenleriyle ilgili yeni yatırımları finanse etmeyeceğini açıklayan ilk banka olarak, Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş enerjisi santralinin finansmanıyla sektördeki öncü duruşunu ve düşük karbonlu ekonomiyi destekleme vizyonunu bir kez daha kanıtlamış oldu.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 15:49
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını