TÜRKİYE, YENİLENEBİLİR ENERJİDEKİ ATILIMIYLA DÜNYADA ÖNE ÇIKIYOR

Son 10 yılda jeotermal enerji kapasitesini 100 kat artıran, rüzgâr enerjisinde ise kurulu gücü 10 bin MW’ı aşan Türkiye, yenilenebilir enerjide kurulu gücüyle dünyada 12, Avrupa'da 5'inci sırada.

TÜRKİYE, YENİLENEBİLİR ENERJİDEKİ ATILIMIYLA DÜNYADA ÖNE ÇIKIYOR
Endüstrideara

Enerji alanında kaynak çeşitliliğini başarıyla hayata geçiren Türkiye, küresel iklim değişikliğiyle mücadelede öne çıkan yeşil dönüşüm sürecinde de önemli adımlar atıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, yeşil dönüşümün anahtarlarından birinin de enerjinin temiz ve sürdürülebilir şekilde üretilmesi olduğuna dikkat çekti. Dünyanın uzun bir süredir fosil yakıtlarla büyümesini ve kalkınmasını sağladığını fakat yeni dönemin, yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin öne çıktığı bir dönem olacağını ifade eden Altunyaldız, "Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği yeşil kalkınma devrimi vizyonumuz ışığında yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemizde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020'de devreye aldığımız kurulu gücün tamamına yakını yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Keza bu başarılı performansımızı 2021'de de sürdürdük" diye konuştu. 

RÜZGÂR ENERJİSİNDE KURULU KAPASİTEMİZ İLE DÜNYADA 10, AVRUPA'DA 5. SIRADAYIZ

Yenilenebilir enerji kaynaklarından fiili elektrik üretiminde oranın arttığını vurgulayan Ziya Altunyaldız, "Sadece son 10 yılda jeotermal enerji kapasitemizi 100 kat artırdık. Rüzgâr enerjisinde de kurulu kapasitemiz 10 bin megavatı geçti. Dünyada bu alanda 10, Avrupa'da da 5'inci sıradayız. Yenilenebilir enerjide kurulu gücümüzle dünyada 12, Avrupa'da 5'inci sıradayız. Yenilenebilir enerji alanında çalışmalarımız ve katettiğimiz mesafe dünyaya örnek teşkil ediyor" şeklinde konuştu.  


 

YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını