banner1322
x

TÜRKİYE RÜZGARDAN HİDROJEN ÜRETİMİNDE AVANTAJLI

Siemens Gamesa Türkiye Üst Yöneticisi Ebru Çiçekliyurt: "Son dönemde enerji sektöründe hidrojenin yenilenebilir enerji kullanılarak geniş ölçekte üretilebileceğinin farkına varıldı" dedi.

TÜRKİYE RÜZGARDAN HİDROJEN ÜRETİMİNDE AVANTAJLI
Robot Zirvesi

Siemens Gamesa Türkiye Üst Yöneticisi Ebru Çiçekliyurt, hidrojen üretimiyle ilgili kapsamlı bilgiler verdi. Çiçekliyurt, “Enerji sektöründe hidrojen yenilenebilir enerji kullanarak geniş ölçekte üretebileceği farkında varıldı. Türkiye özellikle büyüyen rüzgar enerjisi altyapısıyla hidrojen teknolojilerinin benimsenmesinin hayata geçirilmesinde öncü ülkelerden biri olacağını düşünüyoruz” dedi.  

“KÜRESEL EKONOMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ANAHTAR” 

Küresel anlamda hidrojen ekonomisi, enerji sektöründe giderek daha önemli bir yer edinmeye başladı. Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere birçok ülke yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak hidrojen üretmek için çalışmalarını hızlandırdı. Bu ülkelerde hidrojen üretimini enerji altyapısında kullanmak isteyen şirketler için çalışmalarımızı aktif bir şekilde yürütüyoruz. Hidrojen teknolojisinin olgunlaştığında bugün geliştirilip test edilmekte olduğu ülkelerden dünyanın farklı bölgelerine hızla yayılacak. Temiz enerji kaynakları kullanılarak üretilen hidrojen, yeşil hidrojen olarak adlandırıldı. Hidrojen karbondan arındırılmış sürdürülebilir bir küresel ekonominin oluşturulması için önemli bir anahtar. Bu noktada Türkiye'nin, özellikle büyüyen rüzgar enerjisi altyapısıyla, hidrojen teknolojilerinin benimsenip hayata geçirilmesinde öncü ülkelerden olabileceğini düşünüyoruz. Hidrojenin bir endüstri ham maddesi ve yakıt olarak kullanımı aslında yeni bir şey değil. Yeni olan, hidrojenin yenilenebilir enerji kullanılarak geniş ölçekte üretilebileceğinin farkına varılmış olması” dedi. (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 13:46
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını