banner1114
x

TÜRKİYE RES KAPASİTESİNİ EN ÇOK ARTIRAN ÜLKE OLDU

9. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Avrupa’da rüzgar enerji kapasitesini en çok artıran ülkenin Türkiye olduğunu söyledi ve 8 bin 300 MW kurulu güce sahip RES projemiz olduğunu belirtti.

TÜRKİYE RES KAPASİTESİNİ EN ÇOK ARTIRAN ÜLKE OLDU
Proses Zirvesi

Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanında gerçekleştirdiği yatırımlar hakkında bilgi veren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ulaşılan kapasiteyi de anlattı. Yılmaz, “Enerji sektöründe biyokütleden rüzgara, güneşten konvansiyel yakıtlara kadar her şeyi bir bütün olarak görüyoruz ve düzenlemelerimizi bu şekilde gerçekleştiriyoruz. Plan ve projelerimize hız kesmeden devam etmemiz gerekiyor. Cesur yatırım kararların çok daha değerli günlerden geçiyoruz. Dünya ilk defa böyle bir salgınla karşılaşmıyor ancak ilk kez böyle hızlı yayılan bir salgınla mücadele ediyor. Bu kötü günler sonunda bitecek. Şimdiden gerekli planlamalarımızı yapmamız ve geleceği inşa etmek için yol almamız gerekiyor. Aksi halde kazanamayız. Bu sebeple hız kesen, mola veren salgın bittiğinde çok geride kalacaktır. Bu sebeple üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Enerji sektörünün gelişmesi için aynı hedefleri ve aynı heyecanı paylaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz günler özellikle enerji sektörünü daha verimli çalışmaya ve fedakar davranmaya zorluyor. Bu süreç içerisinde enerji sektöründe hizmet veren herkesin işini aksatma lüksü bulunmuyor. Çünkü hastanelerde kullanılan tüm cihazların kesintisiz ve kaliteli bir enerjiye ihtiyacımız var. Vatandaşlarımızın temel ihtiyacı olan enerjiyi, doğal gazı kesintisiz olarak tedarik etmeyi başardık. Emeği olan herkesi kutluyor ve gayretlerin devamını diliyorum” dedi. 

“19 RES PROJESİNE LİSANS VERDİK”

Türkiye geçtiğimiz yıl rüzgar enerjisinde kapasitesini en çok artıran ülkelerden biri oldu diyen Yılmaz, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı: “2020 yılının ekim ayı itibariyle işletmeye alınan 663 MW kapasiteyle birlikte toplam 8 bin 300 MW düzeyinde elektrik üreten rüzgar enerji santralimiz bulunuyor. Henüz işletmede ya da kısmi işletmeye olmayan 1140 MW kurulu güce sahip 3 bin 833 MW ön lisanslı projemiz var. Küresel bir güç olmak için nükleer de dahil olmak üzere birçok kaynaktan yararlanmak gerekiyor. Türkiye’nin doğal gazdan elektrik üretiminde pay sahibi olmasını bekliyoruz. 2020 yılı içerisinde toplam 1063 MW kurulu güce sahip 19 rüzgar enerji projesine lisans verdik. Elektrik üretimimizin yaklaşık yüzde 8,6'sı lisanslı rüzgar santrallerinde üretiliyor. Bu rakamlar bize doğru istikamette olduğumuzu gösteriyor." 
 

YORUM EKLE

Legrand

Aha

Dergiler