banner1322
x

TÜRKİYE'NİN LİTYUM PİLİ İÇİN KONUŞTU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, Eskişehir'deki pilot tesisle lityum üretiminin Türkiye'de ilk defa yapılacağını söyledi.

TÜRKİYE'NİN LİTYUM PİLİ İÇİN KONUŞTU
Endüstri 40 Zirvesi

ESKİŞEHİR (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, Eskişehir'deki pilot tesisle lityum üretiminin Türkiye'de ilk defa yapılacağını söyleyerek "Bu sene yapımına başladığımız tesisle ilk kez Türkiye'de lityum üretimini gerçekleştirmiş olacağız. Lityum, pil ve batarya teknolojisinde kullanılıyor. Türkiye'nin yaklaşık 1200 ton lityum ithalatı söz konusu. Burada lityumun pilot ölçekte yıllık 10 ton üretim kapasitesi var. İki üç yıl içinde üretim Kırka tesisi için yaklaşık 500 tona çıkacak."  şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez, Eti Maden Teknoloji Geliştirme Merkezinde konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında cevher, rafineri üründen daha katma değerli ürünler üretme hedefi olduğunu hatırlattı

Elektrikli otomobillerde kritik teknolojilerden birinin de pil ve yazılım olduğunu belirten Dönmez, "Yerli otomobilde de burada üretilen lityumun kullanıldığı bataryaları kullanmış olacağız. Burada cevher üretiyoruz. 12 ton ham maddeyi alıp 3 tonuyla cevher üretiyoruz."  şeklinde konuştu.

Eskişehir'de bulunan pilot tesisle lityum üretiminin Türkiye'de ilk kezsağlanacağını söyleyen Dönmez, "Bu sene yapımına başladığımız tesisle ilk defa Türkiye'de lityum üretimini gerçekleştirmiş olacağız. Lityum, pil ve batarya teknolojisinde kullanılıyor. Türkiye'nin yaklaşık 1200 ton lityum ithalatı söz konusu. Burada lityumun pilot ölçekte yıllık 10 ton üretim kapasitesi var. Kırka tesisinin üretimi ileride yaklaşık 500 tona çıkacak." dedi.

Dönmez, daha önce sıvı ve katı atıkların bertaraf tesislerinde depolandığını anımsatarak şöyle konuştu:

"Son üç yılda bu projeyle sıvı atığın içinde ekonomik olarak değerlendirebileceğimiz maddeler analiz edildi. İçinde az miktarda lityum elementine rastladık. Bunla alakalı çalışmalarda 80 gram sıvı atıktan 60-63 gram saf su çıkıyor. Lityum karbonat dediğimiz 500 gramdan 0,1 gram lityum elde etmiş olacağız. 500-600 ton lityumu geri kazanma imkanını gördük. Ülkemizin bu alandaki önemli açığını Türkiye'de üretir hale gelmiş olacağız. Tesisle ilgili verimlilik çalışmaları ve testler yapılacak. Piyasalar değişiyor ancak tonu 20 bin dolar. Bazı ülkelerde üretiliyor ve dünyada yaygın değil. Elektrikli otomobillerin bataryaya ihtiyaç göstermesi nedeniyle zaman zaman tedarik darboğazı olabiliyor. İnanınca oluyor, inanmak işin yarısı, Eti Maden'i kutluyorum."

Bakan Fatih Dönmez, üretilecek lityumun ithal edilene kıyasla çok daha ekonomik olacağını da  vurguladı.


 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 16:14
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını