TÜRKİYE BİYOGAZ POTANSİYELİNİ İYİ DEĞERLENDİREMİYOR

Renesco Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu Türkiye’nin biyogaz potansiyelinin iyi değerlendirmediğine dikkat çekerek çok az sayıda tesis bulunduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE BİYOGAZ POTANSİYELİNİ İYİ DEĞERLENDİREMİYOR
Robot Zirvesi

Renesco Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu, biyogaz tesislerinin sağladığı avantajlarla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Beyazoğlu, “Biyogaz, hayvansal ve organik atıklardan elde ediliyor. Biyogaz tesisleri hem ekonomik hem de çevreci özellikleriyle avantaj sağlarken aynı zamanda bölgesel kalkınma konusuna da doğrudan etki eden bir çözüm sunuyor. Türkiye’nin biyogaz açısından büyük bir potansiyeli bulunuyor. Buna rağmen çok az sayıda biyogaz tesisi bulunuyor. Biyogaz tesisleri biyokütle tesislerinin bir türü olarak öne çıkıyor. Türkiye’de biyokütle tesisleri hem az sayıda hem de dağınık bir yapıda bulunuyor. Biyogaz kullanımı temiz ve sürdürülebilir bir çözüm olduğu için gelişmiş ülkelerde hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Biyogaz, sağladığı elektriğin yanında yüksek verimli gübre olarak da tarımsal üretime katkı sunuyor. Özellikle Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için alternatif oluşturan biyogaz, ülkemizde yeni yeni tanınıyor” dedi.

2025 YILINDA AVRUPA BİYOGAZ PAZARI 6 MİLYAR DOLARI BULACAK 

Beyazoğlu, bu konuda şu bilgileri verdi: “2021 yılı sonunda 1,87 milyar dolar olan Avrupa Biyogaz pazarı 2025 yılı itibariyle 6 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Avrupa’da 17 binden fazla biyogaz tesisi bulunuyor. Türkiye’de ise sadece 95 adet tesis bulunuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası (BEPA) verilerine göre, Türkiye’deki atıkların toplam ekonomik enerji eşdeğeri 34 milyon *TEP/yıl civarındadır. Bu yatırımın parasal karşılığı ise 1,5 milyar dolar değerindedir. Türkiye biyogaz üretimi konusuna odaklanırsa şayet enerji üretimi konusunda önemli bir yükseliş elde edebilir. Renesco bünyesinde 20 tesis bulunuyor ve bu tesisler yılda 450 bin MW elektrik üretimi yapıyor. Yenilenebilir enerji yatırımları içerisinde biyogaz ise yeterli ilgiyi görebilmiş değil. Alternatif enerji kaynakları arasında dikkat çeken biyogaz, enerjiden kaynaklı yüksek oranda cari açık veren Türkiye için yeni bir fırsat anlamına da geliyor” 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını