banner1322
x

TÜRK TELEKOM’DAN ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAK YERLİ PLATFORM

Türk Telekom, işletmelerde enerji tasarrufu ve karbon salınımını azaltacak yapay zekâ destekli akıllı enerji yönetim platformunu hayata geçirdi. 

TÜRK TELEKOM’DAN ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAK YERLİ PLATFORM
Enerji Zirvesi

Türk Telekom, sürdürülebilir bir dünya hedefine ulaşma amacıyla çalışmalarına ve yatırımlarına devam ediyor. Firma sonra olarak Netaş ve yerli servis entegrasyon ve yazılım şirketi Servisnet iş birliğiyle yerli akıllı enerji yönetim platformunu hayata geçirdi. Türk Telekom şebekesinde ticari olarak kullanılmaya başlayan platform sayesinde enerji tasarrufu sağlanacak ve karbon salımının önüne geçilecek. 

ENERJİ TASARRUFU SAĞLADI, KARBON SALINIMINI AZALTTI

Jeneratör, klima, doğru akım (DC) güç kaynağı, yenilenebilir enerji kaynakları gibi tüm enerji ekipmanlarının çalışma performanslarını proaktif olarak izleyen ve analiz eden platform, Türk Telekom şebekesinin enerji verimliliğini artırarak karbon emisyonunun düşürülmesine katkı sağlıyor. Marka ve modelden bağımsız olarak tüm enerji cihazlarını tek bir uygulama ile gözlemleme ve yönetme imkânı sunuyor.

“AKILLI ENERJİ YÖNETİM PLATFORMUNU HAYATA GEÇİRDİK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç: “Enerji kaynaklarını verimli kullanmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarını yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Netaş ve Servisnet ile birlikte yapay zeka destekli akıllı enerji yönetim platformunu hayata geçirdik. Bu platformu Türk Telekom şebekesinde ticari olarak kullanmaya başladık. Ürün ve hizmetlerimizi yerli ve milli imkanlarla geliştirmeye devam edeceğiz.” 

“AKILLI DÖNÜŞÜM YAKLAŞIMIMIZLA ÇALIŞIYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Netaş CEO’su Sinan Dumlu: ‘Türk Telekom ve Servisnet ile birlikte Akıllı enerji yönetim platformu projesini hayata geçirdik. Sürdürülebilirliği teknolojinin dönüştürücü gücüyle destekleyerek “akıllı dijitalleşme akıllı dönüşüm” yaklaşımımıza uygun şekilde çalışıyoruz.” 

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM YOLCULUĞUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Servisnet Genel Müdürü Serdar Toros: “Tüm modern ekonomilerin temel arayışı enerjiyi verimli kullanmak ve yönetebilmek. Biz bu gerçekleştikten yola çıktık ve Türk Telekom ve Servisnet mühendisleriyle ‘akıllı enerji yönetim platformu’nu geliştirdik. Kendi kendine öğrenebilen yapay zekâ algoritmalarının çalıştığı, zero-touch teknolojilerinin kullanıldığı yazılım, Türk Telekom’un operasyonel mükemmelliği ve enerji verimliliğini hedefleyen dijital dönüşüm yolcuğunda büyük bir adım olarak görülmelidir.” 

Türk Telekom, 2021 yılında, abone başına düşen elektrik tüketimini bir önceki yıla göre azaltmayı başardı. Sabit ve mobil şebekede toplam elektrik tüketimini son 5 yılda yüzde 3 düşüren Türk Telekom, yıllık ortalama 31 milyon kilovat saat (kwh) enerji tasarrufu sağlarken, son 5 yılda yıllık ortalama 15 bin ton karbon emisyonunu da engelledi. 

 
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını