Türk enerji sektörü arz güvenliğindeki etkinliğini kanıtladı

TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler, Covid-19 salgını sürecinde Türk enerji sektörünün arz güvenliğindeki etkinliğini kanıtladığını söyledi.

Türk enerji sektörü arz güvenliğindeki etkinliğini kanıtladı
Endüstri 40 Zirvesi

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) düzenlediği panelde konuşan TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler, koronavirüs sürecinde Türk enerji sektörünün arz güvenliğindeki etkinliğini kanıtladığını söyledi. Bu dönemde enerji sektöründe istihdam kaybının olmadığını söyleyen Zaimler, “Koronavirüs salgını süresince enerji talebinde daralma yaşandı. Fakat sektör toparlanmaya başladı. Enerji sektöründe risk yönetimi ve esneklik için bu süreçte önemli bir sınav oldu. Bu sınav halen devam ediyor. Sektörün daha rekabetçi olabilmesi için sürdürülebilirliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık.” dedi. 

“ENERJİ SEKTÖRÜ OLARAK ÖDEVLERİMİZİ YAPMAYA DEVAM ETMELİYİZ”

Koronavirüs süresince enerji sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Zaimler, iklim ve dijitalleşme konularının üst sıralara çıktığını söyledi. Öne çıkan diğer başlıkları ise şu sözlerle değerlendirdi. “Koronavirüs salgını süresince iklim ve dijitalleşme konuları üst sıralara çıktı. Ayrıca enerji verimliliği büyüme alanı olarak ortaya çıktı. Türkiye’nin verimli büyümeye yönelik odağının önemi de tekrar edildi. Bu yıl TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu olarak çalışmalarını da verimli büyüme, yenilebilir dönüşüm, tüketici ve teknoloji odağında şekillendirerek sektörün gelişimine katkı sunmaya devam edecek. Enerji sektöründe tüketici bilinci oldukça önemli. Ayrıca sermaye yapısı güçlü olan şirketlerin piyasada olması de sektörün gelişmesine katkı sağlayacak. Enerjinin geleceği için yatırımlar gerekiyor. Bu yatırımları gerçekleştirirken piyasanın öngörülebilirliği, sürdürülebilirliği ve fiyatların rekabetçi ortamda oluşması gibi konular önem teşkil ediyor. Kuralların yazıldığı şekilde uygulanması da gerekiyor. Ayrıca sektör olarak verimlilik alanında ödevlerin yapılmaya devam edilmesi gerekiyor. Yenilenebilir enerji sektörü Türkiye’nin istihdam, rekabetçilik gibi konuların geleceğe taşınması için büyük bir fırsat olacak.  YEKA modeli bu sektörün iyileştirilmesi için her zaman önem taşıyacak.” 
 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 13:39
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını