banner1322
x

TÜPRAŞ’A İKİ AYRI YEŞİL BİNA SERTİFİKASI 

Tüpraş, Kırıkkale Rafinerisi bünyesindeki Tüpraş Akademi ve Teknik Emniyet ve Çevre Müdürlüğü binaları ile LEED Gold Sertifikası almaya hak kazandı.  Tüpraş, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi’nin değerlendirmesiyle sertifikanın sahibi oldu. 

TÜPRAŞ’A İKİ AYRI YEŞİL BİNA SERTİFİKASI 
Makine Zirvesi

Tüpraş, Kırıkkale Rafinerisi bünyesindeki çevreye duyarlı binaları ile LEED Gold Sertifikası’nı almaya hak kazandı. Tüpraş Akademi ile Teknik Emniyet ve Çevre Müdürlüğü binaları çevreye duyarlı yapı (yeşil bina) olarak tescillendi. İki projede de kullanılan tüm malzemeler LEED danışman firmasının görüşleri kapsamında sertifikasyona uygun olarak terich edildi. Tasarım sürecinde de sertifikasyon kriterlerine uygun olarak çalışmalar yürütüldü. Özellikle Tüpraş Akademi binasının mevcutta atıl durumda bulunan binası modernizasyon yoluyla inşa edildi. Bu çalışma da sürecin verimliliğini artırdı.

LEED SERTİFİKA DEĞERLENDİRMESİ DOKUZ KATEGORİDEN OLUŞUYOR 

LEED sertifika değerlendirme süreci dokuz kategoriden oluşuyor. Bu kategoriler arasında binalarda bütünleşik süreç yönetimi, ulaşım ile saha seçimi, su verimliliği, iç mekan kalitesi, sürdürülebilir araziler, tasarımda inovasyon, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar yer alıyor.  Uluslararası derecelendirme sistemleri içinde dünyada en yaygın kullanılan akreditasyon olan ‘LEED’ sertifikasyon süreci; binaların tasarımını, yapımını ve ekonomik ömrü boyunca uygulanan stratejilerini kapsayan bir değerlendirmeyi kapsıyor.

•    Yeşil binalar yüzde 30 oranında daha az enerji tüketimi yapıyor. 
•    En üst düzeyde gün ışığından faydalanılıyor. 
•    Su tüketimi düşük olmasından dolayı yüzde 50 su tasarrufu yapılabiliyor. 


 

YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını