banner1322
x

TSKB 38 RES PROJESİNİ FİNANSE ETTİ

TSKB, bugüne kadar finanse ettiği 38 Rüzgar Enerjisi Santraliyle Türkiye’nin karbon emisyonu azaltımına katkı sağlıyor. TSKB, temiz enerji yatırımlarına desteğini artırmayı planlıyor.

TSKB 38 RES PROJESİNİ FİNANSE ETTİ
Endüstrideara

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), yenilenebilir enerji alanında ağırlıklı olarak rüzgar, jeotermal, güneş ve biyogaz kaynaklarına dayalı yatırımlar için verdiği finansman desteğini sürdürüyor. TSKB, yenilenebilir enerji alanında öngörülen toplam kurulu gücü 6.594 MW düzeyinde olan 330 proje için finansman sağlıyor.  MW cinsinden %94’ü üretime başlamış olan bu yatırımlarla ülkemizin yıllık karbon emisyonu azaltımına 12,2 milyon ton seviyesinde katkı sağlanıyor. TSKB, bu süre içerisinde 1.6 milyar dolar finansman gerçekleştirdi. Rüzgar enerjisi yatırımları ise 2020 yıl sonu itibariyle 38 santral ile 1.710 MW kurulu güce ulaşmış durumda. TSKB, 2003-2020 yılları arasında  finansman sağlanan yenilenebilir enerji projelerinin toplam yatırım tutarı 11,3 milyar dolar oldu. Rüzgar enerjisi dahil tüm bu projeler için TSKB tarafından taahhüt edilen kredi tutarı ise yaklaşık 4,9 milyar dolar seviyesinde yer aldı. 

“TEMİZ ENERJİ YATIRIMLARINI ÇOK YÖNLÜ İNCELİYORUZ” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, “Küresel iklim değişikliğiyle mücadele sürecinde banka olarak aktif bir rol alıyoruz. Temiz enerji yatırımlarını çevresel ve sosyal etkilerini her yönüyle değerlendiriyor ve inceliyoruz. Negatif etkileri azaltmak için ihtiyaç duyulan çalışmalar teknik açıdan destek sağlıyoruz. Rüzgar enerji santralleri finansmanı ile temiz enerjiye erişim açısından oldukça pozitif etkilere sahip. Türkiye, düşük karbonlu ekonomiye geçiş süreci için hız kesmeden çalışıyoruz” diye konuştu.
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını