banner1339
x

TSE İLE OSBÜK ARASINDA "YEŞİL DÖNÜŞÜM İŞ BİRLİĞİ”

TSE ile OSBÜK “Yeşil Dönüşüm İş Birliği” kapsamında protokol imzaladı. İmzalanan protokole göre OSB tüzel kişilikleri ve katılımcı sanayicilerine yönelik sera gazı emisyonlarının hesaplanması, raporlanması, doğrulanması konusunda eğitimler verilecek. 

TSE İLE OSBÜK ARASINDA "YEŞİL DÖNÜŞÜM İŞ BİRLİĞİ”
Endüstri 40 Zirvesi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Türk Standardları Enstitüsü (TSE), organize sanayi bölgeleri ve OSB sanayicilerini yeşil dönüşüm sürecine hazırlayacak "Yeşil Dönüşüm İş Birliği Protokolü" imzaladı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, “TSE, OSBÜK ile her zaman yakın çalıştığı bir kurum oldu. Geçtiğimiz yıl TSE ile   "Standardizasyon, eğitim, belgelendirme, muayene ve gözetim, deney ve kalibrasyon" alanlarında bir protokol imzalamıştık. Bu kapsamda OSB'lere yönelik eğitim ve belgelendirme çalışmaları yapıldı.  "Yeşil Dönüşüm İş Birliği Protokolü" de oldukça önemli. Türk sanayisinin lokomotifi olan OSB'lerin yeşil dönüşüm sürecine hazırlamak için birçok çalışma yapıldı. Protokol de bu çalışmalardan oluştu.” dedi. 

“OSB’LERİ YEŞİL DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE ROL MODEL YAPACAĞIZ”

Kütükçü, “Organize Sanayi Bölgelerinin yeşil dönüşüm sürecinde Türk sanayisine rol model yapma konusunda oldukça kararlıyız” dedi ve OSB’leri bu dönüşüm sürecine en güçlü şekilde hazırlamak için yoğun çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Yeşil mutabakat süreci, karbon ticareti, karbon vergisi gibi başlıklarda çok sayıda bilgilendirme semineri gerçekleştirdiklerini de söyleyen Kütükçü, “Eğitim, konferans ve çalıştay gibi farkındalık oluşturacak ve camiamıza rehberlik edecek çalışmalar yaptık" dedi. 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ KONUSUNDA SÜREKLİ ÇALIŞIYORUZ” 

Kütükçü, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yeşil dönüşüm sürecinin en önemli başlıklarından olan yenilenebilir enerji konusunda sürekli çalışıyoruz. Hedefimiz hali hazırda 1316 MW olan OSB'lerdeki yenilenebilir enerji kapasitesini 2030 yılına kadar en az 2 katına çıkarmak. Bu hedefimize ulaşmak için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile OSB tüzel kişiliklerinin ve katılımcı sanayicilerin çatı tipi güneş enerji santrali (GES) yatırımlarını daha uygun maliyetlerle finansa etmelerine imkan tanıyan iş birliği protokolü imzaladık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın öncülüğünde çalışmalarına devam ettiğimiz Yeşil OSB Projesi de OSB'lerimizin yeşil dönüşümüne destek veren en güçlü adımlardan birisi olacak. TSE ile imzaladığımız protokol de OSB'lerimizin yeşil dönüşümü sürecine çok önemli katkılar sunacak."

"TSE OLARAK HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ"

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, “OSB’ler Türkiye’nin sanayileşmesine önemli katkılar sağlıyor.  Biz OSB'lerle ve OSBÜK ile daha yakın iş birliği içinde olacağız. TSE, standartları hazırlayan ve denetleyen bir kuruluş. Bu standartların hazırlanmasında sanayicilerin de TSE'nin ayna komitelerinde görev alarak katkı vermeler çok önemli. Onlarca hizmet alanında görev ve sorumlulukları olan Enstitü'müz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'mızın hedef olarak belirlediği 'yüksek katma değerli üretim', 'sanayide verimlilik artışı' ve 'dijital dönüşüm' alanlarında standardizasyon ve uygunluk değerlendirme hizmetleriyle sanayicilerimizin küresel pazarlarda önlerine çıkan kapıları açan anahtar görevi görmektedir. Üreticilerimizin sürdürülebilir bir başarı sağlamaları, uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi için de standart hazırlama çalışmalarını yakından takip etmelerinin önemini bir kez daha hatırlatmak isterim. TSE olarak sanayicilerimize her türlü desteği vermek için hazırız." dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını