Trabzon, çöpten kurtulacak

Mimsan, Trabzon’da 100 bin hanenin elektriğini, şehir çöpünden elde edilen RDF ile sağlayacak. Trabzon Biyokütle Enerji Santrali ile 1000 ton çöp bertaraf edilecek.

Trabzon, çöpten kurtulacak
Robot Zirvesi

Mimsan tarafından kurulan ve 31 Ekim 2020 Yekdem’inde devreye alınacak olan biyokütle enerji santralinin yatırımcısı Evra Enerji, 2021 yılının Ocak ayından itibaren elektrik satışına başlayacak. Enerji tesisinde gazlaştırma ve yakma yöntemiyle elektrik üretilecek. RDF teknolojisi sayesinde Trabzon’un çöpü 13 MWe kurulu gücüne sahip bir tesis olacak. Proje kapsamında günde 1000 ton şehir çöpünün RDF’ye çevrilerek bertaraf edilmesi yöntemiyle yaklaşık 100 bin hanenin elektriğini sağlayacak bir enerji üretilecek. MİMSAN, Trabzon Biyokütle Enerji Santrali’nin dizaynını, imalatını ve yardımcı ekipman tedariğini üstlenecek. Ayrıca “Trabzon Biyokütle Enerji Santrali”nde yerli ekipman tedariğinden dolayı mevcut YEKDEM tarifesine ek olarak 26$/MWe destek alınacak.

TÜRKİYE’DE YILLIK ATIK MİKTARI 29 MİLYON TONA ULAŞTI 

Mimsan Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, konuya ilişkin olarak 2020 YEKDEM’in devreye almayı hedeflediği Trabzon Biyokütle Enerji Santrali ile mevcut referanslarının toplam gücünün 78 MWe kapasitesine ulaşacağını belirtti. İlhan Türkiye’de yıllık atık miktarının 29 milyon tona ulaştığını belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti: “Mimsan olarak geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileri ile “sıfır atık” hamlesine katkı sağlamayı ve enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda yakın zamanda faaliyete başlayacak olan Trabzon Biyokütle Enerji Santrali, atık bertarafı ve enerji üretiminin yanında, istihdama da katkı sağlayacaktır” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 10:16
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını