banner1322
x

TOYOTA’DAN ELEKTRİKLİ ARAÇ BATARYALARI İÇİN ÖNEMLİ YATIRIM

Toyota Baş Teknoloji Yöneticisi (CTO) Maeda Masaşiko: Elektrikli ve hibrit araçların bataryaları için 1,5 trilyon yen yatıracağız. 2020'li yılların sonunda araç başına yüzde 50 daha düşük maliyet elde etmeyi hedefliyoruz" dedi.

TOYOTA’DAN ELEKTRİKLİ ARAÇ BATARYALARI İÇİN ÖNEMLİ YATIRIM
Robot Zirvesi

Toyota Motor 2030 yılına kadar elektrikli ve hibrit araçların bataryalarının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuyu geliştirmek için 13,7 milyar dolar harcamaya hazırlanan Toyota, karbonsuz ve düşük emisyon teknolojilerine yönelik yatırım gerçekleştirecek. 

“HEDEF BATARYA MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEK” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Toyota Baş Teknoloji Yöneticisi (CTO) Maeda Masaşiko, “Yatırım kapsamında araç başı batarya maliyetlerini düşürmeyi hedefliyoruz. Mevcut seviyeyle karşılaştırdığımız zaman 2020'li yılların sonunda araç başına yüzde 50 oranında daha düşük maliyette üretmek istiyoruz. Bu amacımıza ulaşmak için kobalt ve nikel elementleri yerine kullanılmak üzere geliştirilecek maddelerle üretim maliyetlerini yüzde 30 marjında düşüreceğiz. Ayrıca araçların güç verimini de yüzde 30 artırmayı hedefliyoruz. Yatırım kapsamında tahsis edilecek 1,5 trilyon yenlik pastanın 1 trilyon yenlik dilimi, bu araçların bataryalarına yönelik üretim bantlarının sayısının 70'e çıkarılması için kullanılacak” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 08:49
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını