TETRA PAK GERİ DÖNÜŞÜME 50 MİLYON TL YATIRIM YAPTI

Tetra Pak geri dönüşüm için 50 milyon TL yatırım gerçekleştirdi. Tetra Pak Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret AŞ (KMK) ile iş birliği yaparak yılda 18 bin ton kartonu geri dönüştürmeye hazırlanıyor.

TETRA PAK GERİ DÖNÜŞÜME 50 MİLYON TL YATIRIM YAPTI
Endüstrideara

Tetra Pak sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki en önemli geri dönüşüm ortaklarından biri olan KMK iş birliğinde, içecek kartonu geri dönüşümü konusunda sıfır atık uygulaması yapan Türkiye’deki ilk tesisi yaklaşık 50 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirdi.

Tetra Pak Sürdürülebilirlik Orta Doğu & Afrika Bölge Direktörü Volkan Aydeniz ve KEY Holding (Kahramanmaraş Endüstriyel Yatırımlar Holding) ve KMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Ciğer’in ev sahipliğinde Kahramanmaraş’ta düzenlenen basın toplantısında Tetra Pak karton kutularının bütün bileşenlerinin geri dönüştürülmesini mümkün kılan tesis ve süreçler ile ilgili detaylar paylaşıldı.

PROSES İÇİN 50 MİLYON TL YATIRIM 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Tetra Pak Sürdürülebilirlik Orta Doğu & Afrika Bölge Direktörü Volkan Aydeniz, “Geri dönüşüm tesisindeki karton kutuların tüm bileşenleri dönüştürmeyi sağlayan proses için yaklaşım 50 milyon TL değerinde bir yatırımı hayata geçirdik. Bu yatırım ile Tetra Pak kutuları belli prosesler ile ayrıştırıldı, elyaflar kağıt üretim sürecine dahil oldu, geriye kalan polietilen ve alüminyum kısımlarından da granül elde edildi. Bu sayede ekonomiye kazandırıldı. Ağırlıklı olarak kağıt sektörü için geri dönüştürülen içecek kartonu atıklarının, geniş bir ürün yelpazesinin içeriğinde ise hammadde olarak kullanıldı. Sürdürülebilir bir gelecek kurabilmek için hepimize önemli görevler düşüyor. Bu vizyon kapsamında 2016 yılından bu yana en önemli geri dönüşüm ortaklarından olan KMK ile, Tetra Pak karton kutuların tüm bileşenlerini geri dönüştürmeyi mümkün kılan tesisi hayata geçirdik” dedi.  

“TÜRKİYE’DE KARON GERİ DÖNÜŞÜMÜN GELECEĞİ PARLAK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren KEY Holding ve KMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Ciğer, “Türkiye'nin sıfır atık vizyonuna uygun bir başarı hikayesi yakaladık. Tetra Pak ile karton ambalaj bileşenlerinin tamamını değerli nihai ürünlere dönüştürme hedefiyle çıktıkları bu yolculuğun heyecanlı ve ilham verici. Bugün de Türkiye’de bir ilk, dünyada da bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki tesisimizle bunu başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de karton geri dönüşümünün geleceğinin parlak olduğuna inanıyor ve güçlü iş ortaklıklarımızla bunu desteklemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. KMK olarak yılda 5,5 milyon adet yetişmiş ağacın kesilmesini engelliyoruz.” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 00:42
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını