banner1322
x

TESLA SÜPER ŞARJ ÜRETİM TESİSİ İÇİN ÇİN’İ SEÇTİ

Model Y’leri piyasaya süren Tesla, şimdi de süper şarj üretim tesisi kuracak. Tesla, fabrika yatırımı için Çin’i seçti.

TESLA SÜPER ŞARJ ÜRETİM TESİSİ İÇİN ÇİN’İ SEÇTİ
Endüstrideara

Tesla 7 Ocak 2020’de Shanghai Gigafactory'de Model Y araçları üretme projesini başlatmıştı. ABD dışındaki ilk fabrika yatırımını da bu şekilde gerçekleştirmişti. Tesla, 1 Ocak 2020’de Model 3 araçlarını üretti ve Çin pazarına sundu. Böylelikle ilk Avrupa sevkiyatını da gerçekleştirmiş oldu.
 
MODEL Y’LERİN FİYATI 52 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR 

1 Ocak’tan itibaren sahiplerine teslim edilen Model Y’lerin fiyatı 52 bin dolardan başlıyor. Tesla, şu ana kadar Çin’de 5 bin 700’den fazla süper şarj cihazıyla 720’den fazla süper şarj istasyonu inşa etti ve açtı. Şirketin merkezinin bulunduğu Shanghai, 86 istasyon ve 880’den fazla süper şarj cihazına ev sahipliği yapıyor.

BU YIL YENİ BİR YATIRIM DAHA YAPACAK    
 
Çin’deki performansından memnun olan Tesla, bu yıl yeni bir yatırıma da hazırlanıyor. Şirket ayrıca Shanghai’de süper şarj üniteleri üretmek için 42 milyon yuanlık bir yatırıma hazırlanıyor. Hedef ilk etapta yılda 10 bin üretime ulaşmak. Tesla, bir şarj ağının inşasını teşvik etmek için Çin'de daha fazla enerji yatırımı yapacağını ve tüketicilere daha iyi bir elektrikli araç seyahat deneyimi sağlamak için hizmet modellerini yenileyeceğini de açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 12:19
YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını