TEMİZ ENERJİNİN GÜCÜ GLOBALDE ARTIRIYOR

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) hazırladığı rapora göre dünya genelinde yenilenebilir enerjinin kurulu gücü 2020 yılında 260 GW artış gösterdi ve toplam 2.7999 GW’a yükseldi.

TEMİZ ENERJİNİN GÜCÜ GLOBALDE ARTIRIYOR
Endüstrideara

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) "Yenilenebilir Kapasitesi 2021 İstatistikleri" raporunu hazırladı. Rapora göre, dünya genelinde yenilenebilir enerjinin kapasitesi artışı sağlandı. Bu artışta devletlerin yatırımları artırmaya yönelik doğru politikaların uygulanması etkili oldu. Bu hamlelerle birlikte 2020 yılında yenilenebilir enerjinin toplam kurulu gücü 260 GW arttı ve 2 bin 799 GW oldu. İlave kurulu gücün yaklaşık yüzde 91'ini rüzgar ve güneş yatırımları oluşturdu. Bu dönemde, güneş enerjisinde 127 GW, rüzgar enerjisinde ise 111 GW kurulu güç devreye alındı.

“YENİLENEBİLİR ENERJİDE MALİYETLER DÜŞÜYOR”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren IRENA Başkanı Francesco La Camera, “2020 yılında gerçekleşen çalışmalar sayesinde toplam kurulu güç arttı. Geçen yıl yaşanan ve etkisi hala devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yarattığı belirsizliğe rağmen yenilenebilir enerji artışı, piyasalara umut ve iyimserlik kazandırdı. Özellikle yenilenebilir enerjide maliyetler düşüyor. Enerji dönüşümü politikaları sayesinde de temiz enerji ekipman piyasası büyüyor. Bu eğilim durdurulamaz bir hale geldi.” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
metin ak
metin ak - 7 ay Önce

sonsuz en eko eneji türkiyede.

Kontek

Aha

Dergiler