banner1339
x

TANCAN: YEKDEM İLAVE BİR MALİYET GİBİ DÜŞÜNÜLMEMELİ

BTSO’nun Enerji Sektörü İstişare Toplantı’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaptı.

TANCAN: YEKDEM İLAVE BİR MALİYET GİBİ DÜŞÜNÜLMEMELİ
Robot Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen "Enerji Sektörü İstişare Toplantısı’na katıldı. Düzenlenen toplantıda enerjinin en uygun maliyetle tüketiciye sunulması için çalıştıklarını belirtti. Tancan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “30 Haziran'da Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması'nın (YEKDEM) sona erecek. Bugüne kadar dolar bazlı verilen teşvikler yeni dönemde TL olarak verilecek. 

ÜRETİM VE DAĞITIMIN YÜZDE 80’İ ÖZEL ŞİRKETLER TARAFINDAN SAĞLANIYOR

Enerji sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Tancan, şu sözleri paylaştı: “Türkiye’de koronavirüs salgının etkisiyle mart ve nisan aylarında elektrik tüketiminde sert bir düşüş yaşandı. Sonra hızlı bir toplanma görüldü. Özellikle sanayi alanında tüketim 2019 yılının üzerine çıkmaya başladı. 2020 yılını birçok ülkeye göre daha iyi bir noktada tamamladık. Türkiye'de elektrik üretimi ve dağıtımının yüzde 80 oranında özel şirketler tarafından sağlanıyor. Bakanlık bu alandaki teşvik sistemi ve politikalarını artıyor. YEKDEM tarifesinin maliyetlerinin sanayiciye yük olduğu yönünde yanlış bir algı var. Elektrik üretiminin yüzde 25'i YEKDEM santrallerinden kaynaklı şekilde üretiliyor. Teşvikler olmasa piyasada elektrik fiyatlarının bu seviyelerde kalması mümkün olmayacak. Bu sebeple YEKDEM’in ilave bir maliyet gibi olduğu düşünülmemeli. YEKDEM kaynaklı enerji üretilmediği varsayılırsa fiyatların YEKDEM maliyetlerinin de üzerine çıktığını görüyoruz. YEKDEM, 30 Haziran'da sona erecek." dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını