banner1339
x

SÜT ÜRETİRKEN YÜZDE 45 ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Ak Gıda, süt üretirken ne kadar enerji harcaması gerektiğini hesaplarken iki kritere dikkat ediyor ve enerji tüketiminde yüzde 45 oranında tasarruf sağlıyor.

SÜT ÜRETİRKEN YÜZDE 45 ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR
Enerji Zirvesi

Türkiye’de 6 farklı üretim tesisinde çalışmalarını sürdüren Ak Gıda, günlük 5 bin ton süt işleme kapasitesiyle ve gerçekleştirdikleri enerji verimliliği çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Süt üretimi açısından enerji sektörünü değerlendiren Ak Gıda Endüstriyel Projeler ve Enerji Müdürü Erdal Yılmaz, süt üretirken ne kadar enerji harcanmasıyla gerektiğini hesaplarken iki kritere dikkat ettiklerini söyledi. Yılmaz, enerji verimliliğiyle ilgili görüşleriniz şu sözlerle değerlendirdi: “Enerjide verimliliğin sağlanması enerjiyi ölçmekle ve prosesi iyi bilmekle başlıyor. Prosesin tüketim noktalarını doğru tespit ederseniz, iyileştirme çalışmalarında odak alanları belirleyebiliyorsunuz. Bu tür çalışmalarda öncelikle tüketim ve üretim noktalarını gösteren enerji yoğunluk haritasının çıkarılmasını tavsiye ediyorum. Bu haritayı çıkardığınız zaman yapılan dokunuşların etkisini daha iyi görebilirsiniz.” dedi. 

“ENERJİ TÜKETİMİNDE YÜZDE 45 TASARRUF SAĞLIYORUZ” 

“Biz süt üretimi için ne kadar enerji harcanması gerektiğini hesaplarken iki kritere dikkat ediyoruz” diyen Yılmaz, detayları şu sözlerle anlattı: “Birincisi işletme ve ürün bazında değerlendirme yapıyoruz. İkincisi ise dünya standartlarının belirlediği rakamları dikkate alıyoruz. Enerji tüketiminde yüzde 45 oranında tasarruf ediyoruz. Dünyanın her yerindeki üreticiler hemen hemen aynı ekipmanları kullanıyor. Süt tesisi gibi işletmelerde durma ve kalkma kayıpları çok fazla oluyor. Duruş ve kalkışları minimum seviyeye indirmeniz gerekiyor. Tesisi çalıştırdığınız zaman ne kadar uzun süre çalışırsanız o kadar verimlilik elde edersiniz. Şayet tesisinizde üretime başlarsanız ve 2 saat sonra duruş verirseniz tesisinizdeki enerji dengesi bozulur. Dolayısıyla planlama ve satışla birlikte üretim planına entegre olmanız gerekiyor. Planlamayı da enerji tüketimlerine göre yapmanız gerekiyor. Biz doğalgaz, elektrik alıyoruz. Su kaynaklarımızı kullanıyoruz. 1 ton süte karşı ne kadar su kullanmamız gerektiğini hesaplıyoruz ve çevreye duyarlı yaklaşımla süt sektöründe ortalamada en fazla su tasarrufunu sağlıyoruz.”  


YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını