banner1322
x

ŞUSKİ’DEN ENERJİ YATIRIMI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü kendi enerjisini üretmek amacıyla yeni bir yatırım gerçekleştirdi.

ŞUSKİ’DEN ENERJİ YATIRIMI
Enerji Zirvesi

DERYA KUMTEPE - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü Akçakale ilçesinde bulunan ve 20 bin metrekarelik alan üzerine güneş enerji santrali kurmaya hazırlanıyor. Çalışmalara başlayan ŞUSKİ, güneşi en fazla alan illerden biri olarak tasarruf etmeyi planlıyor. İhalesi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiren projenin yatırım bedelinin yüzde 85’i Avrupa Birliği hibesinden sağlanacak. SUSKİ Genel Müdürlüğü ise kalan yüzde 15’ini karşılayacak. Yatırımın toplam bedeli ise 5 milyon TL olacak.  

ALTYAPI ÇALIŞMALARI BAŞLADI 

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından kurulacak olan santralde üretilen güç saate 1.188 kWe/h olup yılda toplam 1.947.000 kWe/h üretim sağlanacak. Bu proje ile yaklaşık 750 hanenin enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Ayrıca bu proje sayesinde yılda 885 bin kilogram karbondioksit salımı azaltılmış olacak. Şanlıurfa Belediyesi iki etapta kurmayı planladığı güneş enerji santrali için alan tahsisi yaptı. İki etapta kurulacak olan proje tamamlandığı zaman 50 MW kurulu güce sahip olacak. İlgili kurum ve kuruluşlardan uygun görüş alınarak ilk etapta 25 MW’lık güç için çalışmalara ise başlayacaklar. 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 16:33
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını