SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ESCO İLE YAYGINLAŞACAK

TurSEFF Direktörü ve Stantec Türkiye Genel Müdürü Dr. Murat Sarıoğlu: "ESCO'lar, müşterileriyle yaptıkları Enerji Performans Sözleşmeleri ile projenin ömrü boyunca enerji tasarrufunu garanti ediyor veya Enerji Tedarik Anlaşmaları ile sözleşme boyunca enerji tedarikini üstleniyorlar.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ESCO İLE YAYGINLAŞACAK
Endüstrideara

Amerika’da ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ESCO finansman modeli, yatırım risklerini azaltıyor, kendini finanse ediyor ve performans garantisi sunuyor. Bu özellikleriyle Türkiye’de de öne çıkıyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren TurSEFF Direktörü ve Stantec Türkiye Genel Müdürü Dr. Murat Sarıoğlu enerji ihtiyacının her geçen gün arttığına dikkat çekerek “Sürekli yükselen enerji fiyatlarının dünya ekonomileri üzerinde olumsuz bir baskı yaratıyor. Kullanılan fosil yakıtlar nedeniyle sera gazı salımına ve küresel iklim krizine neden oluyor. Bu sorunun çözümü için sürdürülebilir enerji konseptine geçmek, yani yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek ve sahip olunan enerjiyi verimli kullanmak gerekiyor” dedi. 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRİYORLAR”

Sarıoğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “ESCO modelinin önümüzdeki dönemde enerji yatırımları için başta gelen finansman modellerinden biri olacağını belirterek, "ESCO modelinin merkezinde, kelimeye de anlamını veren bir enerji hizmeti sağlayıcı firma (Energy Service Company-ESCO) bulunuyor. ESCO'lar, kendi müşterileri olan ticari veya sınai kuruluşlar ile imzaladıkları sözleşmeler aracılığıyla müşterilerinin tesislerinde sürdürülebilir enerji projelerini hayata geçiriyorlar." (AA)

YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını