banner1322
x

SOCAR TÜRKİYE NEFERTITI PROJESİ’NE ODAKLANDI

SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi, üzerinde çalıştığı NEFERTITI projesiyle ilgili olarak Avrupa’dan fon almaya hak kazandı.

SOCAR TÜRKİYE NEFERTITI PROJESİ’NE ODAKLANDI
Endüstrideara

SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi, konsantre güneş enerjisi ile karbondioksitten kimyasal madde üretmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili Avrupa’dan fon almaya hak kazanan Socar Türkiye, detaylarla ilgili bilgi verdi. 
SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknolojilerini kullanarak karbondioksitten etanol/izopropanol gibi değerli kimyasalları üreteceği NEFERTITI projesi, Avrupa Komisyonu UFUK 2020 Hibe Programı tarafından fonlanacak. Yoğun rekabetin yaşandığı ‘Enerji Alanı 2020’ çağrılarından fon almaya hak kazanan konsorsiyumdaki 10 uluslararası şirketten biri olan SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin projesine ait 389 bin avro değerindeki bütçenin tamamı bu program tarafından karşılanacak. 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMINI ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ”

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon A.Ş. Genel Müdürü Bilal Guliyev, bir yıl içinde önemli projelere imza attıklarını belirterek, güneş enerjisiyle karbondioksitten etanol/izopropanol gibi kimyasal maddeler üretmeyi hedefleyen NEFERTITI Projesi’nin Avrupa Komisyonu UFUK 2020 Hibe Programı tarafından fonlanacağını belirtti. AB projeleri üzerinde 2012 yılından beri çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl pilot ölçekte ürünlerin üretilmeye başlanacak. Guliyev, şöyle devam etti: “İspanya, Çin, ABD, İrlanda, Hollanda ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden 10 uluslararası ortağın yer aldığı proje konsorsiyumundaki tek Türk şirketi olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Karbondioksit ve suyun kimyasal maddelere dönüştürüleceği projeyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının çeşitlendirilmesi konusunda tecrübelerimizi artırmayı hedefledik. Ayrıca bu projenin SOCAR Türkiye’nin orta ve uzun vadeli sürdürülebilirlik ve enerji geçişi stratejilerine de katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

2244-SANAYİ DOKTORA PROGRAMI’NA BAŞVURACAK

SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin önümüzdeki dönemde sektöre yön verecek çalışmalara imza atacağını ifade eden Guliyev sözlerine şöyle devam etti: “Hali-hazırda merkezimizde akademik düzeyi doktora olan 6 araştırmacımız var. Tezini tamamlamak üzere olan 2 araştırmacımız ile birlikte bu sayı 8’e çıkacak. Ekibimize doktora dereceli yeni araştırmacılar eklenmesi konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından açılacak olan, sanayinin ihtiyaçlarına yönelik hedeflenen teknolojik dönüşümün sağlanması ve değer zincirinde istenilen seviyelere ulaşılması için kritik önem arz eden insan kaynağının, nicelik ve nitelik olarak iyileştirilmesini amaçlayan ‘2244-Sanayi Doktora Programı’ çağrısına başvuru yapmak üzere hazırlıklarımız devam ediyor.” (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 14:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Acem doktorusu geçmez
Acem doktorusu geçmez - 7 ay Önce

ODTÜ mizde icat edilen bir robotumuza Bilal ismi verilmiştir.

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını