banner1322
x

SİVAS'IN İLK JEOTERMAL SERASINDA DOMATES HASADI YAPILDI

Sivas'ta Sıcak Çermik'in termal suyuyla ısıtılan ve soğuğuyla bilinen kentin ilk jeotermal serasında yetiştirilen domateslerin hasadına başlandı.

SİVAS'IN İLK JEOTERMAL SERASINDA DOMATES HASADI YAPILDI
Robot Zirvesi

Sivas’ın Sıcak Çermik bölgesine 40 milyon TL yatırım bedeliyle 60 dönüm büyüklüğünde sera kuruldu.  Kurulan serada 50 kadın istihdam ediliyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Ziraat mühendisi Abdülhamit Yanık "Bu kadar kaliteli ürün olacağını beklemiyorduk. Ürün pazara çıktığı zaman vatandaşlar kalitesini daha iyi anlayacaklar. Birkaç gün içerisinde Almanya'ya ihracat başlayacak. Bunun sevincini yaşıyoruz" dedi. 

İHRACAT HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Ürünün kalitesinin, kendilerini de şaşırttığını dile getiren Yanık, "Bu kadar kaliteli ürün olacağını biz de beklemiyorduk. Pazara çıktığında vatandaşlar ürünün kalitesini anlayacaklar.  Birkaç gün sonra Almanya'ya ihracata başlanacak, bunun sevincini yaşıyoruz. Her ay burada 150 ton ürün elde etmeyi hedefliyoruz. Yaz aylarında bu rakamın 300 tona çıkmasını bekliyoruz. Serada beklediğimiz kaliteyi aldığımızı söyleyebilirim. Türkiye'de kaliteli üretimin artık iç ve kıyı Ege'den ziyade Doğu'ya doğru kayacağını ve burada üretilen ürünlerin daha kaliteli olduğunu görüyoruz. Seramızda ısıtma, sulama ve diğer fonksiyonların tamamı otomatik sistemle yapılıyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 09:43
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını