ŞİŞECAM’DAN TARİHİ BİRLEŞME

Şişecam, tüm faaliyetlerini tek çatı altında birleştirerek tarihi bir adım attı. Sermaye Piyasası Kurulu ve Tüm hissedarlar tarafından onaylandı.

ŞİŞECAM’DAN TARİHİ BİRLEŞME
Endüstri 40 Zirvesi

DERYA KUMTEPE - Şişecam Topluluğu, camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel alanda çalışmalarını sürdürüyor. Şişecam Topluluğu’nun tüm faaliyetlerini tek çatı altında birleştirmesine önce Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ardından hissedarlar tarafından da onay verildi. Topluluk, 30 Ocak 2020 tarihinde tüzel kişilik ve hissedarlık yapısında sadeleşmeyi amaçlamış ve Borsa İstanbul’da işlem gören ana iştirakleri Anadolu Cam, Denizli Cam, Soda Sanayii ve Trakya Cam ile birlikte Paşabahçe Cam’ın Şişecam çatısı altında konsolide edilmesine ilişkin çalışmalar başlamıştı. 27 Nisan 2020 tarihinde SPK’ya yapılan resmi başvuru ise 23 Temmuz 2020 tarihinde onaylanmıştı. SPK onayının ardından birleşme özel gündemi nedeniyle Olağanüstü Genel Kurul toplantısı 26 – 28 Ağustos’ta gerçekleştirilmişti. Toplantı neticesinde; Anadolu Cam Sanayii A.Ş., Denizli Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Soda Sanayii A.Ş. ve Trakya Cam Sanayii A.Ş.’nin tüm aktif ve pasif malvarlığı unsurlarının bir bütün olarak Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. bünyesine devrolması suretiyle birleşmesi onaylandı. Genel Kurullar tarafından alınan onay kararları sonrasında ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde birleşme sürecinin Eylül ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. 

“KÜRESEL YAPIMIZI OLGUNLAŞTIRACAĞIZ”

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte faaliyet gösterdiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Küresel yapılanmamızın olgunluğunu artırmak amacıyla tüm faaliyetlerimizi tek şirket çatısı altında toplamak üzere bu yılın başında yola çıktık. Şişecam’ın küresel rekabette gücüne güç katacak olan birleşme işleminin bugünkü Genel Kurul’a katılan hissedarlarımız tarafından oy birliğiyle kabul edilmesi, geleceğin Şişecam’ının inşası yolunda attığımız bu önemli adım konusunda bizleri daha da yüreklendirdi. Şişecam’a koşulsuz destek veren hissedarlarımız başta olmak üzere bu süreçteki değerli katkıları ve Şişecam’a duydukları güven ve bağlılıklarından dolayı çalışanlarımız, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Şişecam sürdürülebilir değer yaratan örnek bir şirket olarak, paydaşlarından aldığı büyük güçle küresel hedefleri doğrultusunda daha da hızlı adımlarla ilerleyecektir” diye konuştu. 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 17:59
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını