SİLİVRİ YER ALTI DOĞAL GAZ DEPOLAMA TESİSİ KAPASİTE ARTIRDI 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin kapasitesi 4,6 milyar metreküpe çıkıyor”

SİLİVRİ YER ALTI DOĞAL GAZ DEPOLAMA TESİSİ KAPASİTE ARTIRDI 
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi kapasiteni artırmak amacıyla çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda 18 kuyudan 2’sinde gaz akış testi yapıldı ve başarılı bir şekilde tamamlandı. Çalışmalar neticesinde 3,2 milyar metreküp olan tesisin kapasitesi 4,6 milyar metreküp oldu. 

DOĞAL GAZ ARZ GÜVENLİĞİ ARTIYOR 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı doğal gaz arz güvenliği ile ilgili açıklamalar gerçekleşti. Türkiye’nin son dönemde yaptığı yatırımlarda doğal gaz arz güvenliğinin arttığına dikkat çeken Bakanlık, çalışmalar hakkında kapsamlı bilgi verdi. 

Geçen yıl devreye alınan ve Türkiye'nin ilk yüzer depolama ve gazlaştırma tesisi (FSRU) olma özelliğini taşıyan Ertuğrul Gazi, söz konusu yatırımlarda ilk sırada yer alırken, boru hatlarıyla doğal gaz giriş kapasitelerinin artırılması, denizler üzerinden girişi sağlanan LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) tesisleri ve depolama alanında yatırımlar devam ediyor.

Bu kapsamda, Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi genişletme çalışmalarıyla 1,2 milyar metreküp kapasitenin, 2023'te 5,4 milyar metreküpe çıkması hedefleniyor. Tesisin 40 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesinin ise 80 milyon metreküpe çıkması planlanıyor.

SİLİVRİ’DE GAZ YAKMA İŞLEMİ BAŞARIYLA SONUÇLANDI 

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi, Türkiye’nin ilk yer altı doğal gaz depolama tesisi olarak öne çıkıyor. Depolama tesisinin 3,2 milyar metreküp depolama kapasitesi bulunuyor. Genişletme çalışmaları kapsamında bu rakam 4,6 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında, yeni yüzey tesislerin boru inşası, deniz platformlarının inşa edilmesi, kuyu sondajlarının yapılması gibi aşamalar bulunuyor. İki deniz platformu ile ilgili inşaat çalışmaları tamamlandı. Bu platformlar üzerinde her birinde 9 olmak üzere toplamda 18 kuyunun sondajı gerçekleştirildi. Bu kuyulardan ikisinde ise gaz akış (gaz yakma) testi başarıyla tamamlandı. Çalışmalarla 28 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesi de 75 milyon metreküpe çıkacak. Mart 2022 sonu itibarıyla yüzde 60'ı tamamlanan projenin yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

“HEDEF DOĞAL GAZDA ARZ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMLAŞTIRMAK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Silivri’deki çalışmaları yakın takip ediyorum. Ekiplerden haftalık rapor alıyorum.  Türkiye doğal gazda yüzde 99 dışa bağımlı durumda. Bu anlamda ya keşif yapacaksınız ya da böyle depoların sayısını artıracaksınız. Hamdolsun biz ikisini de yapacak güçteyiz. Karadeniz'deki 540 milyar metreküplük gaz keşfimizin yanında karadaki depolama tesislerimizin de kapasitelerini artırıyoruz. Tüm bunlardaki hedefimiz doğal gazda arz güvenliğini sağlamlaştırmak. İnşallah yıl sonunda hem Silivri'deki tesisimizin hem de Saros FSRU'nun açılışını gerçekleştireceğiz ve arz güvenliğimizi perçinleyeceğiz." (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 11:28
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını