SIFIR EMİSYON İÇİN SATILAN HER 2 ARAÇTAN BİRİ ELEKTRİKLİ OLMALI

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, enerji ve iklim değişikliğinin bağlantılı olduğunu belirtti ve öncelikli olarak enerji sorununa çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

SIFIR EMİSYON İÇİN SATILAN HER 2 ARAÇTAN BİRİ ELEKTRİKLİ OLMALI
Endüstrideara

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi, düzenlediği webinar ile “Küresel Enerji ve İklim Politikalarında Yeni Bir Dönem: Yeni ABD Yönetimi Gündemi” konusunu ele aldı. Organizasyonda konuşma yapan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, dünyada öne çıkan önemli dinamikleri ve fırsatları değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 

SİHİRLİ KELİME İNOVASYON 

Birol, konuşmasına önemli konu başlıklarına değinirken sihirli kelimenin inovasyon olduğunu belirtti. Birol, “Enerji ve iklim alanlarında dünyada öne çıkan önemli dinamikler, fırsatlar ve atılması gereken adımlar öne çıkıyor. Enerji ve iklim değişikliği birbiriyle çok yakın bağlantılı iki konu. Bu sebeple enerji sektöründeki sorunu çözmeden iklim sorununu çözmemiz mümkün değil. Çünkü iklim değişikliğine yol açan emisyonun yüzde 80’i enerji sektöründen kaynaklanıyor. Yenilenebilir enerji gibi umut vadeden gelişmeler var. Türkiye dahil birçok ülke bu alanda önemli gelişmeler yaşanıyor. Ekonomi paketlerinde birçok ülkede temiz enerji için özel destekler hazırlanıyor ve sunuluyor. Bu konuda bir ülkenin iyi bir iş çıkarması yeterli olmuyor. Bu sorunu çözebilmek için ancak küresel bir yaklaşımla hareket edilirse başarıya ulaşabilir. Enerji ve iklim ilişkisinde sihirli kelime inovasyon. Çok büyük, kapsamlı bir inovasyona ihtiyacımız bulunuyor. Dipten gelen güçlü dalgalar, Türkiye'yi etkileyecek. Sektörün dünyadaki gelişmelerden dersler çıkarması gerekiyor. Bu nedenle oyunu zamanında okuyup, ekonomimizi ve enerji sektörünü ona göre hazırlamalıyız." dedi. 


 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını