banner1322
x

SIEMENS YEŞİL HİDROJEN ÜRETİMİNDE YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATIYOR

Siemens Gamesa ve Siemens Energy offshore yeşil hidrojen üretimiyle ilgili yeni bir dönem başlatıyor.

SIEMENS YEŞİL HİDROJEN ÜRETİMİNDE YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Siemens Gamesa ve Siemens Energy, iklim krizini çözebilmek için ekonominin karbonsuzlaştırılması konusunda güç birliği yapıyor. Şirketler, rüzgâr gücüyle hidrojen üretmeye yönelik geliştirme çalışmalarını birleştirme planları kapsamında, beş yıl içinde toplam yaklaşık 120 milyon Euro tutarında bir yatırım hedefliyor.

Siemens Gamesa ve Siemens Energy, Paris Anlaşması hedefleri çerçevesinde gelecek dönemde dünyanın yüksek miktarda yeşil hidrojene ihtiyacı olacağı ve yeşil hidrojen üretimi için gereken enerjinin büyük kısmının da rüzgârdan sağlanacağı prensipleri çerçevesinde; iklim krizini çözebilmek için ekonominin karbonsuzlaştırılması konusunda güç birliği yaparak rüzgâr ile hidrojen üretmeye yönelik geliştirme çalışmalarını birleştireceklerini açıkladı. 

Offshore rüzgârdan yeşil hidrojen elde edebilen endüstriyel ölçekte bir sistem geliştirmeye yönelik ilk büyük adımı temsil eden bu proje kapsamında Siemens Gamesa ve Siemens Energy, doğrudan yeşil hidrojen üretmek için bir elektrolizörü tek bir senkronize sistem olarak bir offshore rüzgâr türbinine tamamen entegre eden inovatif bir çözüm sunuyor. 2025-2026’ya kadar çözümün tam ölçekli bir offshore örneğinin sunulması amaçlanan iş birliği için Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, bu geliştirmelerin “Almanya Hidrojen Cumhuriyeti” fikir yarışması kapsamında uygulanabileceğini duyurdu. 

“İKLİM KRİZİNE ÇÖZÜM BULMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ” 

Rüzgâr türbinlerinin global enerji sisteminin karbonsuzlaştırılmasında çok büyük bir rol oynadığını ifade eden Siemens Gamesa CEO’su Andreas Nauen “Offshore rüzgâr enerjisi sektöründeki 30 yılı aşkın deneyimimiz ve liderliğimiz, Siemens Energy’nin elektrolizör alanındaki uzmanlığıyla birleşerek iklim krizine çözüm bulmak için parlak zihinleri ve en gelişmiş teknolojileri bir araya getiriyor. Global enerji sisteminin karbonsuzlaştırılmasında çok büyük bir rol oynayan rüzgâr türbinlerimiz ve rüzgâr gücüyle hidrojen elde edilmesi potansiyeli, bunu enerjiyi yoğun kullanan endüstriler için de yapabileceğimiz anlamına geliyor. Çalışanlarımızın daha yeşil bir geleceğin şekillendirilmesine katkıda bulunmasından gurur duyuyorum” dedi.

“RÜZGAR ENERJİSİNİ DEPOLAMAMIZI SAĞLAYACAK”

Siemens Gamesa ile birlikte, oyunun kuralarını değiştirecek bu değerli çözümü geliştirmek için eşsiz bir konumda bulunduklarının altını çizen Siemens Energy CEO’su Christian Bruch “Biz, oldukça esnek elektrolizör teknolojisinden faydalanarak sürdürülebilir offshore enerji üretiminin geleceğini şekillendirebilecek ve yeniden tanımlayabilecek bir şirketiz. Bu geliştirmelerle, offshore rüzgârın fazla olduğu bölgelerin taşıdığı potansiyel, hidrojen ekonomisi için erişilebilir hale gelecek. Bu gelişmeler rüzgâr enerjisini depolamamızı ve taşımamızı sağlayarak ekonominin karbon ayak izini azaltmanın mükemmel bir örneğini temsil ediyor” dedi.
 

YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını