banner1322
x

SIEMENS ENERGY’DEN ÇİN’E PROJE GELİYOR

Siemens Energy, Çin’de önemli bir projeyi hayata geçirecek. Bu proje sayesinde karbondioksit emisyonunda yüzde 60 azalma sağlanacak.

SIEMENS ENERGY’DEN ÇİN’E PROJE GELİYOR
Enerji Zirvesi

Siemens Energy, Çinli Guangdong Energy Group’un yeni ısı ve güç (CHP) projesi için iki adet SGT5-4000F ünitesi sağlayacak. Bugüne kadarki en gelişmiş F sınıfı teknolojinin kullanılacağı projede, yakıt olarak kömürün yerini doğalgaz alacak ve bu sayede karbondioksit emisyonlarında yüzde 60’a varan azalma sağlanacak.

PROJENİN 2023 YILINDA HAYATA GEÇMESİ HEDEFLENİYOR 

Siemens Energy, Çinli Guangdong Energy Group Co., Ltd. ile Zhaoqing Dinghu kombine ısı ve güç (CHP) üretim projesine F sınıfı gaz türbini ada ekipmanı için bir anlaşmaya vardı. Proje tamamlandığında, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi'nin (GBA) enerji yapısını ve düzenini optimize edebilecek modern bir enerji tedarik sisteminin önemli bir parçası olacak. Projenin 2023 yılında hayata geçmesi planlanıyor. Proje, Siemens Energy’nin F-sınıfı gaz-buhar kombine çevrim ünitelerini geniş, yükseltilmiş bir çalışma platformu düzeniyle aynalı yan hava giriş sistemine sahip olacak. Aynı zamanda Siemens Energ’nin en yeni ve en son tasarımla sunduğu dünya çapındaki ilk projesi olacak. Proje, 2 × 460MW sınıfı gaz-buhar CHP üniteleri, iki SGT5-4000F gaz türbini, iki buhar türbini, dört jeneratör, SPPA-T3000 kontrol sistemi ve yardımcı ekipmanlardan oluşuyor.

ÇİN’İN KARBON NÖTR HEDEFİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Yüksek verimli F sınıfı gaz türbinleriyle Guangdong Energy Group’un dekarbonizasyon çalışmalarına katkıda bulunmaktan duydukları memnuniyeti belirten Siemens Energy Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Karim Amin “GBA için sunulan modern enerji tedarik sistemi, Çin'in 2060 karbon nötr hedefine yönelik önemli bir adım. Guangdong Energy Group ile bu yönde iş birliğimizi sürdürmek için sabırsızlanıyoruz” dedi. 

EKONOMİK FAYDALARI DA OLACAK 

Projenin GBA’ya ekonomik ve çevresel faydaları da olacak. Yıllık elektrik üretim kapasitesinin ortalama 3,5 milyar kWh olması hedefleniyor. Ayrıca ünitenin kombine yüzde 60 veya daha fazla çevrim verimliliği sağlaması ve karbon emisyonunun yüzde 60’a kadar düşürülmesi planlanıyor. İlaveten sadece temiz elektrik üretilmesi değil aynı zamanda bölgedeki sanayi kümelerinin ısınma talebinin de desteklenmesi isteniyor. 

Bugüne kadar, dünya çapında 17 milyon saati aşan eşdeğer çalışma saatleriyle Siemens Energy'nin 350'den fazla 50Hz F sınıfı gaz türbini kuruldu. 1996 yılında pazara sürülen Siemens Energy F sınıfı gaz türbinleri dünya çapında 25 yıllık operasyonel deneyime sahiptir. 


 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 11:03
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını