banner772
x

SİBER SALDIRILARIN HEDEFİNDE ENERJİ VAR

Son dönemde enerji ve sağlık sektörünü hedef alan siber saldırılar yüzde 12 oranında artış gösterdi. Saldırıya uğrayan şirketler 30 milyon TL’yi aşan kayba uğruyor.

SİBER SALDIRILARIN HEDEFİNDE ENERJİ VAR
Endüstrideara

Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) yazılım üreticisi olarak global arenada faaliyet gösteren Kron, son dönemde gerçekleşen siber saldırıların hedefinde enerji ve sağlık sektörleri olduğunu açıkladı. 

İHMALLER MİLYONLARCA LİRA ZARAR GETİRİYOR 

Pandemi süreciyle birlikte artan uzaktan çalışma uygulaması, pek çok şirketi VPN kullanımlarına iterken, VPN’in tek başına yeterli bir güvenlik faktörü olmadığı son günlerde yaşanan Twitter gibi sosyal mecralara yönelik siber saldırılarla ortaya çıkmış durumda. Sistemlerin kritik noktalarına ve hassas verilerine erişen çalışanlar veya kullanıcılar siber saldırganların hedefi oluyor. Dünya genelinde siber tehditlerin saldırıları yoğun bir şekilde görülürken organizasyon içinde bulunan çalışanların yarattığı ihmaller de saldırganların işini kolaylaştırıyor. Son günlerde özellikle sağlık ve enerji sektörlerinde artan siber saldırılara dikkat çeken İTÜ ARI Teknokent şirketlerinden Kron’un Genel Müdürü Mete Sansal; “Kişisel verilerin gizliliği ve korunmasının tüm dünyada önem kazandığını görüyoruz. Ancak veri ihlallerine açık kapı bırakan ihmaller veya eksikler şirketleri milyonlarca lira zarara sürükleyebiliyor. Öyle ki, bir veri ihlalinin fark edilmesi haftalar sürebilirken, veri ihlalinin tanımlanabilmesi aylar sürebiliyor. Bu da şirketlere hem maddi anlamda zarar veriyor, hem de prestij ve güven kaybına uğratıyor. Bu günlerde özellikle sağlık ve enerji sektörlerinde siber saldırıların ortalama yüzde 12 oranında arttığını görüyoruz. Veri ihlallerine karşı en yüksek maddi zararı görenler de bu alandaki firmalar oluyor. Siber saldırıya uğrayan şirketler 30 milyon TL’yi aşkın kayba uğruyor” dedi. Sansal, sağlık ve enerji alanında yaşanan ihlallerin yarıdan fazlasının malicious olarak da bilinen kötücül saldırılar, diğer yarısının ise sistem kaynaklı ve insan kaynaklı hatalardan oluştuğunu belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 12:42
YORUM EKLE

Wilo

Fanuc - Ana Sayfa

Dergiler
Partnerler