SHELL 2050 YILINDA NET SIFIR EMİSYONA ULAŞACAK

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, şirketin petrol üretiminin 3 sene önce peak noktasına geldiğini ve artık düşüşe geçtiğini söyledi. Erdem, 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşacaklarını da belirtti.

SHELL 2050 YILINDA NET SIFIR EMİSYONA ULAŞACAK
Endüstrideara

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Yeşil İş Sürdürülebilir İş Zirvesi'nde konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada gündemlerinde yer alan başlıkları paylaştı. Erdem, “Shell’in ürettiği enerjiler içerisinde petrolün payı azalmaya başlayacak. Petrol üretimimiz 2035'e geldiğimizde tahminen şu andaki üretimin yarısına kadar inmiş olacak. Artan nüfus ve refah seviyeleriyle teknolojinin gelişimi enerji talebini hızla artırıyor. Bu talebi sadece mevcut kaynaklarla karşılamak mümkün olmayacak. Shell olarak enerji dönüşümü konusunda "daha fazla ve daha temiz enerji" yaklaşımıyla hareket ediyoruz. 2050 yılında net karbon salımını sıfırlamış bir enerji şirketi olmayı hedefliyoruz.” dedi. 

“TEMİZ ENERJİ İÇİN BÜYÜK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Erdem, Shell'in temiz enerjiler üzerine büyük çalışmaları olduğuna işaret ederek, "2030 yılında yüzde 20, 2035 yılında yüzde 45 ve 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşmış olacağız. Hepimizin gördüğü elektrifikasyon konusunda zincirin bütün değer parçaları içerisinde yenilenebilir enerji ve hidrojen üzerinden yürüyen çalışmalarımız var. Shell'in petrol üretimi bundan 2-3 sene önce peak noktasına geldi ve artık düşüşte. Yani Shell'in ürettiği enerjilerin içerisinde petrolün payının azalacağını göreceğiz. Shell'in petrol üretimi 2035'e geldiğimizde tahminen şu andaki üretimin yarısına kadar inmiş olacak. Elektrikli araçların yaygınlaşması ülkelere göre değişecek. Shell global olarak elektrik şarj noktaları ve istasyonları yaklaşık 60 bine ulaştı. Ulaşım sağladığımız yerlerin sayısını 200 bini aştı. 2030 yılında bu rakamın 500 bine ulaacağını tahmin ediyoruz" dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını