SEYHAN BARAJI’NDAN EKONOMİYE 78 MİLYAR TL KATKI

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 1956'da hizmete alınan Seyhan Barajı, ekonomiye 78 milyar TL değerinde katkı sağladı.

SEYHAN BARAJI’NDAN EKONOMİYE 78 MİLYAR TL KATKI
Endüstrideara

Adana’da tarımın gelişmesi konusunda önemli bir katkı sağlayan Seyhan Barajı hem şehir merkezindeki taşkınları engelledi hem de kentin simgesi haline dönüştü. Seyhan Barajı aynı zamanda 65 yıl içerisinde ekonomiye 78 milyar TL katkı sağladı. 

“730 BİN KİŞİNİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILIYOR”  

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Seyhan Barajı hidroelektrik santrali olarak faaliyet gösteriyor. 600 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 20 bin kilometrekare havza genişliğine sahip olan Seyhan Nehri üzerindeki en önemli barajlardan biridir. Yapımına 1953 yılında başlanmış hem sulama hem enerji üretme amacıyla tasarlanmıştır. Bir diğer görevi ise şehir merkezini taşkınların önüne geçmektir. Seyhan Barajı, eğik kil çekirdekli toprak dolgu tipinde inşa edilmiştir. Barajın gövde hacmi 7,5 milyon metreküptür. Baraj sayesinde yılda ortalama 350 milyon kWh enerji üretiliyor. 1956 yılından beri 730 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Milli ekonomiye yılda ortalama 9 milyar TL katkı sağlıyor. Enerji faydasının yanı sıra hiç şüphesiz sergilemiş olduğu başarılı taşkın koruma hizmeti ve ova çiftçilerimiz için hayati öneme sahip sulama suyunun ana kaynaklarından birisi olarak görev yapması ile 69 milyar liralık taşkın koruma ve sulama faydası sağladı. Böylece 78 milyar liralık fayda Seyhan Barajı’ndan sağlanmış oldu." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 09:37
YORUM EKLE

Kontek

Aha

Dergiler