banner1322
x

SELÇUK YAŞAR ÖDÜLÜ’NÜ GÜNEŞİN TEMSİLCİSİ ALDI

Selçuk Yaşar Ödülü’nün bu yıl ki sahibi Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi oldu. Sarıçiftçi, güneş enerjisinden yararlanmak ve güneş enerjisinden insanlığa yararlı şekillerde enerji üretme konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor.

SELÇUK YAŞAR ÖDÜLÜ’NÜ GÜNEŞİN TEMSİLCİSİ ALDI
Endüstrideara

1996 yılında Avusturya hükümetinden ordinaryüs profesörlük unvanını alan, Johannes Kepler Üniversitesi Fizikokimya Kürsü ve Enstitüsü Başkanı Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi, Selçuk Yaşar Ödülü’nün bu yıl ki sahibi oldu. Türkiye’nin güneş enerjisinde çok önemli bir konumda yer aldığına dikkat çeken Sarıçiftçi, “Türkiye’nin hem güneş kapasitesi gem de bu enerjiden elde ettiğimiz başarıları yurt dışına satabilecek kapasitesi bulunuyor. Bir yıl içerisinde bir metrekareye Türkiye’nin birçok yerinde 1000 kilowatt saatten fazla enerji kullanılır. Bu enerjiyi toplayarak bizim kullanabileceğimiz durumda elektrik enerjisine hatta kimyasal enerjiye dönüştürürsek dışa bağımlığımız tümüyle azalacaktır” dedi. 

“GELECEĞİN ENERJİSİ GÜNEŞ OLACAK”  

"Beni Selçuk Yaşar 2020 Yılı Ödülüne layık gören komisyonunun değerli üyelerine ve Yaşar ailesine çok teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasına başlayan Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi, dünyanın yaşadığı salgın sürecinden dolayı töreni sanal olarak yapmak zorundayız. Sanal ortamdan, Avusturya’dan sevgilerimi sunuyorum” dedi. Güneş enerjisinin önemini anlatan Sarıçiftçi, “Bu ödülün çalışma konumla ilgili olmasından dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim. Çalışma konum, güneş enerjisinden faydalanmak ve güneş enerjisinin insanlığa yararlı olacak şekilde üretmektir. Güneş enerjisinin önemini Türkiye için anlatmak hiç zor değil. Çünkü Türkiye'mizin enerji ihtiyacını dışarıdan ithal ettiğimiz petrol ve doğalgazlarla karşılamaya çalışırken bin bir zorluklarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Halbuki Türkiye’nin güneş enerjisi ve bu enerjiden elde edilen başarılar yurt dışına satabilmemize imkan sağlayacak kapasitedir. Bunun ekonomik, politik ve hatta istiklal ve istikbal boyutu vardır. Türkiye’nin istiklali ve istikbali güneş enerjisindedir." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:28
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını