SATIŞLARINI İKİ KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

Elektronik sanayisinin öncü ismi Elektra Elektronik, Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtresi DynamiX ile işletmelerde güç kalitesini artırarak üretimi daha verimli dönüştürüyor.

SATIŞLARINI İKİ KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

İşletmeler ve üretim tesislerindeki hassas cihazların arızalanmasına yol açan harmoniklerin temizlenmesinde etkili bir çözüm sağlayan aktif harmonik filtreler, enerji kalitesinden kaynaklı iş kayıpları ve üretim verimsizliklerini sona erdiriyor. Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtrelerini DynamiX markasıyla üreten Elektra Elektronik, mühendisliğini ve tasarımını da gerçekleştirdiği bu ürün ile enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözüm sağlıyor. 2022 senesindeDynamiX serisi aktif harmonik filtrelerinin kapasitesini artırarak satışlarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan Elektra Elektronik Satış Direktörü İlker Çınar, aktif harmonik filtre seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. 

Türkiye’den 6 kıtada 60 ülkeye trafo ve enerji kalitesine yönelik elektronik ürünlerin ihracını gerçekleştiren Elektra Elektronik, DynamiX serisi aktif harmonik filtreleri ile endüstride ve ticari tesislerde elektriksel kirlilik anlamına gelen harmoniklerin ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçiyor. İş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırmayı hedefleyen Elektra Elektronik, DynamiX ile dünya çapında sektördeki en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olarak konumlanıyor. 2022 yılında DynamiX serisi aktif harmonik filtrelerinin kapasitesini ve satışlarını artırmayı hedeflediklerini belirten Elektra Elektronik Satış Direktörü olan İlker Çınar, aktif harmonik filtre seçiminin püf noktaları hakkında bilgiler aktardı.

TESİSLER DURMA NOKTASINA GELEBİLİR

Aktif harmonik filtrelerin seçiminde öncelikle kurulum yapılacak tesisin kurulu gücünün ve dağıtım trafosunun gücünün belirlenmesi gerektiğini dile getiren İlker Çınar, “Öncelikle tesisin standartlarca belirlenmiş hedef harmonik bozulma seviyesinin tespit edilmesi gerekiyor. Yanı sıra tesiste filtrelenmesi gereken yüklerin karakteristiklerinin saptanması, mümkünse bu yüklerden ölçüm alınması önemli oluyor. Uygulama yapılması hedeflenen yüklerin bağlantı şekillerinin belirlenmesi ve buna uygun bir aktif harmonik filtre kurulumu yapılması da diğer önemli unsur. Özetle, projeye ve kullanım alanına uygun bir filtre seçimi yapılmaması durumunda, hedeflenen harmonik frekansların filtrelenememesi gibi problemlerle karşılaşılabileceği gibi istenen filtreleme performansına da erişilemiyor. Bu durumda tesisler harmoniklere karşı tam olarak koruma altına alınamamış oluyor. Harmoniklerden kaynaklı arızalar sonucunda ise kullanılan makinaların ömrü kısalarak kritik problemlere neden olabiliyor ve tesisler durma noktasına gelebiliyor.” Şeklinde konuştu. 

KAPASİTESİNİ 150 AMPERE ÇIKARTACAK

Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtrelerini DynamiX markası ile üreten Elektra Elektronik, bu ürünün mühendisliğini ve tasarımını da yapıyor. 2022 senesinde DynamiX aktif harmonik filtrelerinin tek modül kapasitesini 150 ampere çıkararak daha küçük alanda daha fazla güç sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Çınar, “Böylelikle ürün daha küçük alanda büyük akım çekerek şirketlere maliyet avantajı sunacak. Akımı artırarak modül sayısını azaltacak, daha fazla güç ile ürün daha az yer kaplayacak. Son dönemde firmalar güç kalitesini artırmak, üretimi daha verimli hale getirmek ve harmoniklerden kaynaklı duruşları önlemek için aktif filtre yatırımları yapmaya başladı. Bu konuda bilinç oluştukça ürünün kullanımının yaygınlaşacağını düşünüyoruz.” Dedi.

YENİ PAZAR ARAYIŞINDA

Geçen sene DynamiX satışlarının oldukça başarılı seviyelerde gerçekleştiği bilgisini paylaşan İlker Çınar söslerini şöyle noktaladı.; “2022 yılında bu ürünün satış oranlarını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Enerji kalitesini önemseyen işletmeler ve üretim tesisleri DynamiX ile olumlu sonuçlar aldılar. Bu durum bizim de referanslarımızı güçlendirdi. Geçtiğimiz yıl yurt içinde ve yurt dışında toplamda 300 modül uygulaması yaptık. 2022’de bu sayıyı en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Veri merkezleri ve banka şubeleri hedef sektörlerimizin başında geliyor. Son dönemde otomotiv, raylı sistemler ve sağlık sektörü aktif harmonik filtre yatırımı yapan sektörler oldu, biz de bu sektörleri hedef sektörlerimiz arasına aldık.  2019’da giriş yaptığımız marine sektöründe de satış oranımızı artırmak istiyoruz. DynamiX aktif harmonik filtre ürünümüzün toplam satış rakamlarının yüzde 10’unu yurt dışı satışları oluşturuyor. Bu noktada yurt dışında yeni pazar arayışımız da devam ediyor. Yurt dışında ürünümüz hem teknoloji hem de fiyat olarak rakiplerimize kıyasla öne çıkıyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2022, 17:17
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını