banner1322
x

Sanayideki çarklar enerjideki yüksek maliyetlere takılıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, güçlü üretim atağıyla Türkiye’nin güçleneceğini belirtirken enerjideki yüksek maliyetlere değindi.

Sanayideki çarklar enerjideki yüksek maliyetlere takılıyor
Enerji Zirvesi

Koronavirüs salgını süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin içinde bulunduğu güç durumdan üretimle çıkacağını ancak sanayideki çarkların enerjideki yüksek maliyetlere takıldığını söyledi. Özellikle YEKDEM olmak üzere üretim sahası OSB’lerin tüm enerji girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi gerektiğini savundu. Burkay, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Koronavirüs salgını süresince kent ve ülke ekonomisinin sorunlarına çözüm üretmek adına BTSO’nun 45 bini aşkın üyesiyle güçlü bir iletişim ağı kurduk ve bu konuyla ilgili çalışmalarımıza devam ettik. Özellikle Bursalı iş insanlarının taleplerini TOBB ve ilgili bakanlıklara ilettik. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve TOBB Başkanımıza iş dünyamızın beklentileri doğrultusundaki yaklaşımları için teşekkürlerimizi sunuyorum.” diye konuştu.  

EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ YÜKSEK ENERJİ MALİYETİ

“Bursa’da sanayicilerimizin en önemli sorunu yüksek enerji maliyetidir” diyen Burkay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’in enerji gibi stratejik bir alanda üretim ve tedarik zincirinin işleyişi için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ancak koronavirüs salgınının etkisiyle sanayicilerin üzerindeki yükün arttığını ifade ediyor. Burkay, OSB’lere özel tarife oluşturulması gerektiğini söyleyerek önerisini şu sözlerle anlatıyor:  “Enerji birim maliyetinin yanı sıra enerji fonu, elektrik tüketim vergisi, katma değer vergisi ve son kaynak tedarik tarifesinin en önemli kalemlerinden biri olan YEKDEM tutarının da önemli fiyat farklarına neden oluyor. YEKDEM’in elektrik maliyeti, sanayiciyi etkileyen en ciddi kalemlerden biri oldu. Pandemi sürecinde elektrik tüketimi düşmesine rağmen birim maliyeti artmaya devam etti. Bu kapsamda, ekonomik parametreleri daha da hızlandıracak adımlara ihtiyacımız var. Özellikle OSB’lerimize özel yeni bir tarife oluşturulmasını, enerji maliyetlerinde sanayicimizin lehine iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 11:43
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını