banner1322
x

SAMSUN GÜNEŞ VE RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETECEK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, güneş ve rüzgar elektrik üreticilerini ve ortalama 200 milyon TL gelire sahip olacaklarını belirtti.

SAMSUN GÜNEŞ VE RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETECEK
Makine Zirvesi

Samsun Büyükşehir Belediyesinin güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Güneş enerji santralinin kurulmasına yönelik yer tespiti yapılıyor. Türkiye'nin en büyük GES projesini haziran ayında ihale etmek için çalışıyoruz. Bu proje ile 80 MW enerji üreteceğiz. Ürettiğimiz elektrikle giderlerimizi mahsuplaştırma yapacağız. Ayrıca rüzgar enerjisi santrali kurmayı da hedefliyoruz. Projeleri hayata geçirdiğimizde yılda 150 milyon ila 200 milyon lira arası gelire kavuşacağız. Mevcut bütçemizin 5'te biri kadar tek kalemde gelirimiz olacak." dedi.

“GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA BELEDİYELERİMİZLE ÇALIŞMA YAPMALIYIZ”

Geri dönüşüm konusunda da görüşlerini aktaran Demir, "Geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda tüm belediyelerimizle birlikte çalışmalar yapmak durumundayız. Atıkların değerlendirilmesi çok önemli. Ayrıca gelecek yıl SASKİ'nin önemli projelerini ihale edeceğiz. Ek bir su arıtma tesisi inşa edeceğiz. Bunun maliyeti 150 milyon ila 200 milyon lira arasındadır. Salıpazarı ilçesinde baraj inşaatı başlıyor. 2022 yılı sonuna kadar bitecek. Eş zamanlı olarak Terme, Ayvacık, Çarşamba da bu hattan su alacak. Önümüzdeki sene SASKİ olarak 1 milyar liralık yatırım yapacağız. Bunu da kuruşu kuruşuna hesaplayarak finanse edeceğiz. Öz kaynakla yapacağız. Yetmezse İller Bankasından kredi alacağız. Bunların tamamını bu yıl ihale etmiş olacağız” dedi. (AA)

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını