banner1322
x

Samsun Çarşamba BES, ağustos ayında devreye alınacak

Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali, 250 bin ton zirai ve ormansal atığı imha ederek yılda yaklaşık 200 milyon kWh elektrik üretecek. Tesiste ise Siemens’in 27MWe gücündeki SST-300 Buhar Türbini kullanılacak.

Samsun Çarşamba BES, ağustos ayında devreye alınacak
Robot Zirvesi

Türkiye’nin temiz enerji üretimi için ileri teknoloji ürünler geliştirmeye devam eden Siemens, Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nde de 27MWe gücündeki SST-300 Buhar Türbiniyle yer alacak. Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin yatırımcılığını Oltan Köleoğlu Enerji üstlenecek. Taahhüt sorumluluğu ise Mimsan Endüstri Kazanları A.Ş tarafından gerçekleşecek. Samsun Çarşamba BES, yılda 250 bin ton zirai ve ormansal atık bertaraf edecek. Bu yatırım sayesinde de yılda yaklaşık 200 milyon kWh enerji üretilecek. Tesisin Ağustos 2020 yılında devreye alınması hedefleniyor. 

SİEMENS’İN BİYOKÜTLE PROJELERİNDEKİ GÜCÜ 80 MW’A ULAŞTI 

Siemens, Türkiye’de 9 ayrı biyokütle santrali için imzaladığı projeler neticesinde toplam kurulu gücü 80 MW’a ulaştı. Samsun Çarşamba BES projesinde 27MW çıkış gücünde Kondenserli Buhar Türbini, yardımcı ekipmanlar ve türbin kontrol sistemi sağlayacak olan Siemens; montaj ve devreye alma süreçlerini de Türkiye’deki uzman mühendis kadrosuyla yönetecek. Siemens, proje kapsamına göre farklı finansman modelleri sunabiliyor. Samsun Çarşamba BES projesi için de leasing çözümü sundu. Bakım ve servis konusunda da proje devreye alındıktan sonra türbinin sorunsuz çalışmasını sağlayacak. 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 18:20
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını