banner1322
x

RÜZGAR YATIRIMCISININ GÜVENİ SARSILMAMALI

Windbaba Stratejik Çözüm Ortağı ve Akredite Kobi Danışmanı Bülent Yüce, “2 bin MW’lık ön lisans kapasite tahsisinin beş kez ertelenmesi ve ardından iptal edilmesi yatırımcıların güvenini zedeliyor” dedi.

RÜZGAR YATIRIMCISININ GÜVENİ SARSILMAMALI
Endüstrideara

Rüzgar enerjisinde Türkiye’nin konumunu değerlendiren Windbaba Stratejik Çözüm Ortağı By Danışmanlık Kurucusu Bülent Yüce, “İzmir ve Ege Bölgesi’nde teknik mühendislik eğitimi alan gençlerimizin sektöre ilgisi gün geçtikçe artıyor. Mühendislik fakültelerinde rüzgar enerjisine odaklanan bir programın olmaması sektör için önemli bir eksiklik. Ayrıca 2 bin MW’lık önlisans kapasite tahsisinin 5 kez ertelenmesi ve iptal edilmesi yatırımcının güvenini zedeliyor” dedi. 

“ÖNLİSANSLARI 5 KEZ ERTELEMEK YATIRIMCI GÜVENİNİ ZEDELER”    

Windbaba Stratejik Çözüm Ortağı ve Akredite Kobi Danışmanı Bülent Yüce, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun  (EPDK) 2 bin Megavat kurulu gücündeki rüzgâr santralleri için daha önce beş kez ertelenen önlisans başvurularının tamamen iptal etmesini ve bu kapasitenin YEKA projelerine tahsis edilmesini eleştirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Yüce, “Alınan bu karar nedeniyle yıllardır üzerinde çalışılmış, zaman ve para harcanmış birçok başvuruya yazık olduğu. Alınan kararın 30 ilâ 50 MW'lık santraller ile sektörün tabana yayılmasını engelleyecektir. Türkiye’de konuşlu olarak santrallere ekipman üretimi yapan yerli firmaların gelişmesinin ancak küçük YEKA ihaleleri ile sağlanabilecektir. Bu türden ihaleler uzun hazırlık süreçleri gerektiriyor ve masraflı süreçleri barındırıyor. Yatırımcıların ciddi hazırlık yaptığı, kaynak harcadığı bu süreçleri bir kararla iptal etmek ve bunu beşinci kez yapmak yatırımcıyı zor duruma düşürüyor. Ayrıca Türkiye’ye olan itimadı da zedeliyor. Yatırımcı için ilk öncelik öngörülebilir ve eşit şartlarda rekabet edilebilen bir piyasadır” dedi. 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını