Rüzgar türbinlerinin ömrü bakımlara bağlı

Ekonomik bir ömür için rüzgar türbinlerinin düzenli bakımlarının yapılması gerektiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, aksi halde ciddi zararlara yol açacağını belirtti.

Rüzgar türbinlerinin ömrü bakımlara bağlı
Enerji Zirvesi

Ülkemizde rüzgar enerjisinin elektrik üretimindeki payının %8’lere çıkmasında yeni kurulan ve bakımlarına önem verilmesi gereken rüzgar türbinlerinin payı çok yüksek. Halen ülkemizde kurulu 3.285 adet rüzgar türbini verimliliğinin elektrik üretimine direkt etkisi olduğunu dile getiren Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bir rüzgar türbinin yaklaşık 25 yıllık ekonomik ömründe düzenli bakımların çok büyük rol oynadığının altını çiziyor. 

Rüzgar enerjisini elektriğe dönüştüren en önemli noktalardan birini rüzgar türbinleri oluşturuyor. Yıllar içerisinde yapılan yatırımlar ve rüzgar enerjisine duyulan ihtiyaç ile sayıları artan rüzgar türbinlerinin geleceğini ise düzenli ve düzensiz bakımlar belirliyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, 25 yıllık bir ekonomik ömür için rüzgar türbinlerinde düzenli bakımların yapılması gerekiyor. 

HAYATA GEÇMESİ YILLARI ALABİLİYOR 

Bir rüzgar türbinin işlev hale gelmesi ciddi bir süreci kapsıyor. Kurulacak rüzgar türbini için yüksek yatırımların yapılmasının yanı sıra, bürokratik işlemler ve inşası yıllar içerisinde gerçekleşebiliyor. Zorlu bir süreçten sonra üretime başlayan rüzgar türbinlerinin zorlu hava şartlarında yıpranarak ömrünü kısaltması ise büyük bir tehlike olarak görülüyor. Rüzgar türbinlerinin bakımları yapılmadığında yatırımcıya, üreticiye ve ülke enerjisine dönüşünün zararlı olduğunu belirten Ali Aydın, rüzgar türbininden beklenilen performansı alabilmenin anahtarı olarak düzenli bakımları işaret ediyor.

TÜRBİNİN ÖMRÜ BAKIMLARA BAĞLI  

Kurulu olan ve üretime başlayan rüzgar türbinlerinde gözle görülen ya da görülmeyen birçok hasar ömrünü etkiliyor. Özellikle gözle görülemeyen hasarların tespit edilememesi nedeniyle rüzgar türbinlerinde zamanla büyük sorunlar oluşabiliyor ya da türbin kanatlarındaki ilk başta önemsenmeyen bir çizik, türbinin durmasından kanadın türbinden ayrılmasına kadar pek çok soruna yol açabiliyor. Düzenli bakımlarla rüzgar türbinlerinin ömürlerinin ortalama 25 yıla kadar çıkabildiğini ifade eden Ali Aydın, Rüzgar türbinlerine ait bileşenlerin bakım takipleri ve bakımları düzenli yapılmadığı takdirde alarm verdiğini ve ciddi zararlar ortaya çıkaracağını aktarıyor. 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 10:52
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını