banner1322
x

RÜZGAR TÜRBİNİN KRİTİK CIVATALARI ÜRETİYOR

Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, “Rüzgar güllerinin en hayati öneme haiz kritik cıvatalarını üretiyoruz” dedi ve Avrupa, Amerika gibi ülkelerin dev rüzgar santral üreticileri için yaptıkları çalışmaları anlattı.

RÜZGAR TÜRBİNİN KRİTİK CIVATALARI ÜRETİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Rüzgar türbini alanında hizmet veren Berdan Cıvata, İspanya, Almanya gibi ülkelerin dev markalarına hizmet sağlıyor. Bu projelerde yer aldıkları ürünleri ve sağladıkları avantajları Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi anlattı. Şemsi, “Avrupa ve Amerika’nın dev rüzgâr enerji santral üreticilerine üç önemli ve oldukça kritik bağlantı elemanı üretiyoruz. 300 tonu aşkın ağırlığa sahip Rüzgar Kuleleri 15-20 metre çapta 5-6 metre kalınlıktaki bir beton kütle üzerine oturuyor. Beton içerisine gömülen Ankeraj Kafeslerindeki 10.9 kalite 3-4 metre boylardaki saplamalarımız tüm kuleyi üzerindekilerle güvenle birlikte taşıyor. 100 metreyi aşkın boydaki kule 4-5 parçadan meydana geliyor. Bu kule parçalarını biri birine bağlayan her biri 15-20 kg ağırlıktaki M36-M72 arası çaplarda 10.9 kalite kritik Kule Bağlantı Cıvatalarını da Berdan Cıvata Sanayi AŞ olarak biz üretiyoruz. Bugün boyları 74 metreye kadar ulaşan kanatları rotorlara bağlayan yine kritik öneme haiz 10.9 kalite kanat saplama ve somunlarını da onaylı tedarikçi olarak üretimini gerçekleştiriyoruz.” dedi.  

“YURT İÇİ VE YURT DIŞI PROJELERİNDE VARIZ”

Rüzgar Kulelerinin içerisindeki asansörlerde, merdivenlerde, kablo bağlama ekipmanlarında ve daha birçok yerde cıvata, somun ve benzeri birçok bağlantı elemanı vardır. Tek onaylı tedarikçisi olduğumuz 10.9 kalitedeki bu üç önemli kritik bağlantı elemanı dışında rüzgar santrallerine bu tür cıvata ve somunları pek üretmiyoruz. Bu bağlantı elemanlarını, 10.9 kalitede hidrojen kırılganlığı riski sıfır sıcak daldırma galvaniz kaplamalı olarak laboratuvar testleri dahil bütün işlemlerini kendi tesislerimizde üretebilmenin avantajını yaşıyoruz. İspanya’nın Alstom ve Gamesa, Almanya’nın Nordex ve Enercon, Danimarka’nın Siemens ve Vestas, ABD’nin GE gibi dev rüzgar enerji santral üreticilerine bu önemli bağlantı elemanlarının onaylı ilk ve hemen hemen tek tedarikçilerinden birisi olarak bu kuruluşların yurt içi ve yurt dışı projelerine üretim yapmaya devam ediyoruz.
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını