banner1322
x

RÜZGAR SEKTÖRÜ 2.000 MW’LIK MİNİ YEKA RES HAZIRLIĞINDA

TÜREK@home organizasyonunda bir araya gelen rüzgar enerjisinin lider yatırımcıları, sektörle ilgili değerlendirme yaparak yol haritasını konuştu.

RÜZGAR SEKTÖRÜ 2.000 MW’LIK MİNİ YEKA RES HAZIRLIĞINDA
Makine Zirvesi

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından “Türkiye Rüzgar Piyasası Görünümü: Yerli ve Küresel Pazarlardan çıkarılan Dersler ve İş Modeli Karşılaştırmaları” başlıklı TÜREK@home oturumu düzenlendi. Oturumun moderatörlüğünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan üstlenirken Türkiye rüzgar piyasasının ilk 5 yatırımcısı, Polat Enerji CEO’su Zeki Eriş, Güriş Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirer, Borusan EnbW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı ve Eksim Yatırım Holding Genel Müdürü Sabahattin Er konuşmacı olarak katıldı.

“MİNİ YEKA RES’İ İLAN ETME AŞAMASINDAYIZ”

Oturumun moderatörlüğünü üstlenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, “Bakanlık olarak mini YEKA GES’te olduğu gibi bir mini YEKA RES ilan etmenin aşamasındayız. Yarışmayı 2.000 MW için planlıyoruz. İşletmedeki rüzgar santrallerinin toplam kurulu güce oranının 2021 Şubat ayı itibarıyla yüzde 9,5'e ulaştı. 2020 yılında rüzgar enerjisinden üretilen elektriğin yaklaşık 25 milyar kilovatsaate ulaştı. Yeni mini YEKA RES konusuna düzenli ve takvime bağlı kapasite arzı önemli. Biz Mini YEKA GES’te olduğu gibi Mini YEKA RES’in ilanı aşamasındayız. Tüm mevzuat düzenlemeleri dahil olmak üzere sektörle istişare halinde bunu yapmak için TÜREB yönetimine bu düşüncemizi ilettik. Biliyorsunuz 2.000 MW’lık daha önceden kapasiteleri ilan edilmiş fakat bugüne kadar başvuruları alınmamış bir kapasite arzı söz konusuydu. Bu bölgeleri korumak ve ilan edilmiş bölge sınırlarını değiştirmemek üzere önümüzdeki günlerde Mini YEKA RES olarak ilan etmeyi düşünüyoruz. TÜREB’ten tavan fiyatları ve yarışma koşulları ne olmalı ve ne kadar süre verilmeli gibi konularda görüş talep ettik. Bu görüşü ivedilikle bekliyoruz. Tabiri caizse yarın görüş iletseler biz öbür gün ilana çıkabilecek durumdayız. TÜREB Yönetim Kurulu’ndan beklediğimiz görüşler olgunlaştığı zaman 2.000 MW’lık Mini YEKA RES diyebileceğimiz ilana çıkma aşamasındayız.”  dedi. 
 

YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını