banner1322
x

RÜZGAR ENERJİSİNE 14 MİLYAR AVRO YATIRIM YAPILDI 

TÜREB Başkanı ibrahim Erden: “Türkiye’de son 10 yıl içerisinde rüzgar enerjisine 14 milyar avro değerinde yatırım gerçekleştirildi. Ekipman üretiminde dünyada önemli bir noktaya gelindi.” 

RÜZGAR ENERJİSİNE 14 MİLYAR AVRO YATIRIM YAPILDI 
Endüstrideara

Türkiye’de rüzgar enerjisi için hayata geçen yatırımlarla ilgili açıklama yapan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı (TÜREB) İbrahim Erden, Türkiye'de son 12 yıl içerisinde rüzgar enerjisine yapılan yatırımlar sayesinde ekipman üretimi konusunda dünyada önemli bir noktaya geldik. Son 10 yıl içerisinde işletmeye alınan yaklaşık 11 bin megavatlık rüzgar enerjisiyle Türkiye’nin karasal rüzgar potansiyelinin yüzde 10'unu kullanabilir duruma getirdik. 11 bin MW kurulu güce ulaşmak için 14 milyar avro değerinde yatırım yapıldı." dedi.

“RÜZGAR ENERJİSİNDE 110 MİLYAR AVRO YATIRIM FIRSATI BULUNUYOR”

TÜREB tarafından düzenlenen rüzgar sanayisi üretim tesisleri gezisinde konuşma gerçekleştiren İbrahim Erden, “Türkiye’de rüzgar enerjisi için 110 milyar avro değerinde yatırım fırsatı bulunuyor. 2021 yılında 1798 MW rüzgar enerjisi devreye alındı. 2021 yılı sonunda ise Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 11 bin 101 megavata ulaştı. İzmir ise bu toplamda rüzgarın başkenti konumunda bulunuyor. İzmir, geçen yıl sonunda 1890 megavatlık kurulu güce ulaştı. Aslında İzmir teorik olarak 12 bin megavat potansiyele sahip ve henüz potansiyelinin yüzde 15'ini değerlendirilebiliyor." diye konuştu. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 09:06
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını